فضای مجازی و آسیب های اجتماعی بر فرزندان و نظارت و کنتل بر آنها

فضای مجازی و آسیب های اجتماعی بر فرزندان

هک جیمیل
هک جیمیل و روش های جلوگیری از هک شدن
اکتبر 21, 2018
جلوگیری از ردیابی
جلوگیری از ردیابی شدن با گوشی موبایل
اکتبر 28, 2018

فضای مجازی و آسیب های اجتماعی بر فرزندان

فضای مجازی

این اواخر در زندگی روزمره مردم مخصوصا فرزندان استفاده از اینترنت و فضای مجازی کاملا گسترش یافته است که فرزندان از 14،15 سالگی با توجه به پیام رسان های مجازی با رغبتی خاص وارد این فضا می شوند.

در فضای مجازی به دلیل جاذبه های خاصی که در هر زمینه ای وجود دارد سبب شده است تا افراد ساعات زیادی از روز خود را در این فضا گذرانده و تعاملات در این فضا را جایگزین تعاملات با اعضای خانواده و همسالان خود کنند. این موضوع صدمات جبران ناپذیری را به رشد اجتماعی افراد وارد کرده و ساختار زندگی اجتماعی آنان را تغییر داده است.

فضای مجازی و ایجاد نارضایتی های خانوادگی

ضعف بنیان خانواده را میتوان معضلی دانست که در جامعه امروزی کاملا مشهود است. بالا رفتن سن ازدواج، افزایش آمار طلاق، سرد شدن ارتباطات عاطفی، نارضایتی از زندگی خانوادگی همگی از مشکلات عمیقی است که دامنگیر خانواده ها شده است. وقتی نگاهی به علل بروز این مشکلات از دیدگاه کارشناسان می پردازیم، می توانیم سهمی را نیز از فضای مجازی مشاهده کنیم.
کارشناسان اجتماعی اعتقاد دارند که فضای مجازی جدا از اینکه باعث تغییر شکل روابط میان اعضای خانواده شده؛ بلکه سطح توقع از زندگی مشترک را نیز تغییر داده است. فرزندان به جای برقراری ارتباط با والدین، سرگرم ارتباطات مجازی و سرگرمی های این فضا شده و از ارتباطات واقعی و آموزش های مورد نیازشان دور شده اند. زوجین این فضا را محلی برای اختلافات خانوادگی شان قرار داده اند و به جای استفاده از نظرات کارشناسان، خود را در معرض راهنمایی های غلط مطرح شده در این فضا قرار می دهند. این فضا حتی زمینه را برای روابط نامشروع و خیانت های میان زوجین باز کرده است. این موارد و موارد بسیار دیگر، همگی ناهنجاری هایی هستند که فضای مجازی زمینه ساز آن بوده است.

فضای مجازی

اختلال در شکل گیری هویت نوجوانان با استفاده بیش از حد فضای مجازی

هر شخصی هویت خود را از سه اصل خواهد ساخت شخصی، اجتماعی و فرهنگی. ویژگی های فردی هر شخص ، هویت شخصی آن فرد است.

هویت اجتماعی در اثر ارتباط با گروه های مختلف شکل گرفته و متأثر از آن هاست و هویت فرهنگی، باورها و اعتقادات فرد است که از بدو تولد و در اثر تعاملات محیطی در او شکل گرفته است. قرار گرفتن در محیط مناسب خانوادگی، اجتماعی و همسالان منجر به شکل گیری هویتی سالم در یک فرد خواهد شد.
سنین نوجوانی، سنینی است که در آن هویت اصلی فرد شکل می گیرد و متأسفانه اکنون اکثر نوجوانان بیشتر وقت خود را در فضای مجازی و در ارتباط با افراد ناشناس در این فضا می گذرانند. این فضا صحنه ای فرهنگی و اجتماعی است که فرد در آن می تواند خود را در نقش های متفاوت قرار دهد و این امر منجر به چند شخصیتی شدن او خواهد گردید. فضای مجازی فضایی است که هویت شخصی و مشخصات فردی قابل پنهان کردن است و قرار گرفتن در نقش های گوناگون به ویژه در سنین نوجوانی منجر به شکل گیری هویت ناسالم و اختلالات شخصیتی آنان می گردد.

تعارض ارزش ها

فضای مجازی معضل دیگری دارد آن هم این است که فرهنگ های بدی که افراد خاصی دارند به فرزندان القا دهند گاهی اوقات ورود ارزش ها و فرهنگ های غلط به درون خانواده ها باعث ایجاد تغییر در نظام ارزشی خانواده می شود. نتایج مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که حضور بیش از حد در فضای مجازی منجر به کمرنگ شدن فرهنگ یک خانواده منسجم و صمیمی میشود که این موضوع آسیب های فرهنگی زیادی را به سطح جامعه وارد کرده است.

انزوای اجتماعی با فضای مجازی

فضای مجازی با اینکه میتواند بسیار خوب باشد و از آن استفاده های مثبتی انجام داد اما اگر فقط جهت سرگرمی از این فضا استفاده کرد طبیعتا کار معقولی نیست و کار به جایی می رسد که امروزه در زندگی اجتماعی، این فضای جای دوستان و نزدیکان را گرفته و در حقیقت جایگزین روابط دوستانه و فامیلی شده است. افراد ساعت ها از وقت خود را در فضای مجازی گذرانده و به جای فعالیت های اجتماعی، به فعالیت های فردی روی می آورند. این موضوع افراد را در افسردگی و انزوای اجتماعی فرو خواهد برد، چه بسا خود آن ها از این موضوع آگاهی نداشته و حتی ممکن است آن را تأیید نکنند.

فضای مجازی

با توجه به اینکه گوشی جزو حریم شخصی هر فردی میباشد چطور میتوان از ورود این مشکلات به فضای خانواده و تاثیرات منفی شبکه های اجتماعی را خنثی کرد ؟

برنامه ای با نام plc spy جهت همین موضوع یعنی نظارت بر گوشی فرزندان و اتفاقات نابهنجاری که آنها را تهدید میکند طراحی شده است این برنامه دارای دو نسخه است که یک نسخه برای والدینی است که میتوانند آن را در گوشی فرزندان نصب نمایند یعنی دسترسی به گوشی فرزند دارد که پس از نصب مخفی شده و با استفاده از پنل کاربری کنترل و نظارت خود را انجام دهند.

نسخه دیگر این برنامه به این صورت است که میتوان از طریق شماره سریال گوشی و تلفن فرزند به اطلاعات گوشی فرزند نظارت داشت این نسخه برای والدینی است که اصلا به گوشی فرزند نمیتوانند دسترسی داشته باشند و فرزندان از خانواده دور هستند.

می توانید با برنامه نظارتی PLCSPY در صفحه اصلی سایت بیشتر آشنا شوید و خدمات این نرم افزار را بدانید.

davood15229
davood15229
من سی و هفت سال دارم دارای مدرک فوق لیسنانس در رشته مدیریت مهندسی نرم‌افزار و طراحی نرم افزار هستم .. در حال حاضر در حوزه نرم افزار های نظارتی فعالیت دارم و علاقه مند به حوزه هوش مصنوعی هستم

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!