برنامه نویسی چیست ؟ 👨‍💻 - برنامه نظارتی گوشی فرزندان-PlcSpy

برنامه نویسی چیست ؟ 👨‍💻

NFT
NFT چیست؟ 🪙
فوریه 24, 2022
ضد هک گوشی
ضد هک گوشی 🛡
مارس 2, 2022

برنامه نویسی چیست ؟ 👨‍💻

برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی چیست

در دنیای امروز، همه ما به شدت به محصولات نرم افزاری مختلفی که توسط توسعه دهندگان برنامه ریزی شده اند، وابسته هستیم. اما برنامه نویسی چیست؟. این سوالی است که بسیاری از افراد به طور مداوم از کارشناسان ما می پرسند. دقت داشته باشید که استفاده کردن از مهارت های برنامه نویسی نیاز به سال ها تلاش دارد. اما برای این که اطلاعاتی کلی در مورد برنامه نویسی داشته باشید خواندن این مقاله به شدت به شما کمک می کند.

برنامه نویسی چیست؟

در این مقاله به ارائه تعریفی از برنامه نویسی و همچنین نمونه هایی از انواع برنامه نویسی می پردازم. من همچنین لیستی از دوره هایی را که می توانید برای شروع یادگیری نحوه کدنویسی شرکت کنید، پیشنهاد می کنم. یک برنامه کامپیوتری شامل کدهایی است که برای انجام وظایف خاص بر روی کامپیوتر اجرا می شود. این کد توسط برنامه نویسان نوشته شده است.

برنامه نویسی فرآیندی است که به ماشین ها مجموعه ای از دستورالعمل ها می دهد که نحوه اجرای یک برنامه را توضیح می دهد. برنامه نویسان تمام دوران حرفه ای خود را صرف یادگیری انواع زبان ها و ابزارهای برنامه نویسی می کنند. تا بتوانند به طور موثر برنامه های کامپیوتری بسازند.

برنامه نویسان با استفاده از یک ویرایشگر کد یا IDE شروع به نوشتن چیزی می کنند که کد منبع نامیده می شود. این مجموعه ای از کدهای نوشته شده در یک زبان برنامه نویسی است که سایر برنامه نویسان می توانند آن را بخوانند.

کد منبع باید به زبان ماشین تبدیل شود تا ماشین ها بتوانند دستورالعمل ها را بفهمند و برنامه را اجرا کنند. این فرآیند تبدیل کد منبع به زبان ماشین به عنوان کامپایل شناخته می شود.

زبان های برنامه نویسی چیستند؟ 🖥

نمونه هایی از زبان های برنامه نویسی کامپایل شده C و C++ هستند.

زبان های دیگری هستند که از کامپایلر استفاده نمی کنند. در عوض، این زبان ها از یک مفسر استفاده می کنند که کد را می خواند و اجرا می کند. نمونه هایی از زبان های برنامه نویسی تفسیر شده یا کامپایل شده جاوا اسکریپت و پی اچ پی هستند.

پس از اجرای کد، برنامه کامپیوتری می تواند اجرا شود. انواع مختلف برنامه های کامپیوتری شامل وردپرس، سیستم های پایگاه داده، بازی های ویدئویی و وب سایت ها می باشد. این برنامه های کامپیوتری به ما امکان می دهند با دستگاه ها و سرویس های نرم افزاری مختلف مانند تلفن ها، وب سایت ها و خود رایانه ها تعامل داشته باشیم.

برنامه نویسی چیست

برنامه نویس ها ساعت ها روی یک پروژه کار می کنند

تاریخچه برنامه نویسی

بسیاری از مورخان معتقدند آدا لاولیس اولین کسی بود که در اواسط قرن نوزدهم یک برنامه کامپیوتری منتشر کرد. او ریاضیدانی بود که نوشته‌های لوئیجی فدریکو منابریا را روی موتور تحلیلی ترجمه کرد. در این ترجمه، آدا یادداشت های گسترده خود را اضافه کرده بود و روشی برای محاسبه اعداد برنولی برای موتور تحلیلی ایجاد کرده بود.

کار ریاضیدان آلونزو چرچ و همچنین ماشین تورینگ اولین معرفی کدهای کامپیوتری بود.

در دهه 1920، کامپیوترهایی ساخته شدند که اولین زبان های برنامه نویسی را دنبال کردند. در قرن بعد، با ادامه تکامل ماشین‌ها و تکنولوژی، تعداد زبان‌های برنامه‌نویسی نیز افزایش یافت.

انواع زبان های برنامه نویسی

صدها زبان برنامه نویسی وجود دارد. توسعه‌دهندگان ابتدا نیازهای برنامه را در نظر می‌گیرند تا بتوانند تصمیم بگیرند که کدام زبان برای استفاده مناسب است.

زبان های برنامه نویسی معروف:

پایتون
جاوا اسکریپت
C/C++
جاوا
سی شارپ
یاقوت سرخ
PHP

برخی از این زبان ها عمدتاً در یک زمینه توسعه استفاده می شوند در حالی که برخی دیگر زبان های برنامه نویسی عمومی تر هستند. جاوا اسکریپت عمدتاً در توسعه وب استفاده می شود و معمولاً اولین زبان برنامه نویسی است که توسط توسعه دهندگان وب مبتدی یاد می شود. جاوا اسکریپت همچنین می تواند برای توسعه موبایل و بازی استفاده شود.

پایتون را می توان در زمینه های مختلفی مانند تجزیه و تحلیل داده ها، یادگیری ماشینی و توسعه وب استفاده کرد. زبان های برنامه نویسی در دسته های مختلفی دسته بندی می شوند. در اینجا لیستی از برخی از دسته بندی ها آورده شده است.

زبان ماشین

یک زبان سطح پایین که از 0 و 1 (دودویی) تشکیل شده است. زبان‌های سطح بالا در کد ماشین کامپایل می‌شوند تا کدها توسط رایانه اجرا شوند.

زبان اسمبلی

زبان سطح پایینی است که توسط اسمبلر کامپایل می شود. اسمبلرها کد انسانی را به کد ماشین ترجمه می کنند.

زبان‌های رویه‌ای

این رویکرد قبل از اجرای برنامه بر روی کامپیوتر، از طریق یک سری رویه‌ها می‌گذرد. (مثلا برو و جولیا)

زبان های اسکریپت

این زبان ها اغلب نیازی به کامپایل ندارند، بلکه باید تفسیر شوند. Interpreted به این معنی است که یک مفسر به جای کامپایل شدن در کد ماشین، کد را می خواند و اجرا می کند. (به عنوان مثال جاوا اسکریپت و PHP)

برنامه نویسی چیست

نحوه عمل برنامه نویسی

زبان های تابعی

این با ایده ساختن برنامه های پیچیده از طریق مجموعه ای از توابع کوچکتر کار می کند. (به عنوان مثال، هاسکل و اسکالا)

زبان های شی گرا

این با ایده ساختن برنامه ها پیرامون مجموعه ای از اشیا کار می کند. (مثلا جاوا و پایتون)

پارادایم های نرم افزاری و زبان های بیشتری برای بررسی وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره نکردیم. اما این باید شروع خوبی را برای انواع مختلف زبان های برنامه نویسی به شما بدهد.

انواع مشاغل برنامه نویسی🤑

انواع مختلفی از مشاغل برنامه نویسی وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. این مقاله فقط بر روی چند زمینه تمرکز می کند. دقت داشته باشید که سیستم عامل ها مشخص می کنند که برنامه ها باید از چه زبان برنامه نویسی ای پیروی کنند.

توسعه دهنده وب

این نوع برنامه نویسان برنامه هایی را برای وب می سازند. آنها با زبان هایی مانند HTML، CSS، JavaScript، PHP، Python و غیره کار خواهند کرد. دوره های زیادی وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین به آنها آموزش دهید. شما همچنین می توانید از طریق یک بوت کمپ که مستلزم ماه ها مطالعه فشرده است، بروید. حقوق ها در مکان ها متفاوت خواهد بود، اما معمولاً مشاغل پردرآمدی هستند.

 

توسعه دهنده موبایل

این نوع توسعه دهندگان برنامه هایی را برای دستگاه های تلفن همراه می سازند. زبان های برنامه نویسی شامل React Native، Swift، Flutter، Java و Kotlin خواهند بود. دوره های زیادی وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین به آنها آموزش دهید. حقوق ها در مکان ها متفاوت خواهد بود، اما معمولاً مشاغل پردرآمدی هستند.

 

 

توسعه بازی و گیمینگ

این برنامه نویسان بازی های سفارشی را برای استفاده از موبایل، دسکتاپ و کنسول بازی خواهند ساخت. زبان های برنامه نویسی می توانند شامل C++، C# و Lua باشند. این برنامه نویسان برای استودیوهای کوچک بازی مستقل و همچنین شرکت های بزرگ بین المللی سیستم گیمینگ مانند سونی کار خواهند کرد.

دوره های زیادی وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین به آنها آموزش دهید. حقوق ها در مکان ها متفاوت خواهد بود، اما معمولاً مشاغل پردرآمدی هستند.

 

مهندس سیستم های کامپیوتری

این حرفه ترکیبی از علوم کامپیوتر و مهندسی برای کار بر روی برنامه های تجاری پیچیده است. زبان های برنامه نویسی شامل پایتون، جاوا و سی پلاس پلاس خواهند بود. مسیر آموزشی معمولی یک مدرک لیسانس رسمی در علوم کامپیوتر خواهد بود. دستمزدها شش رقمی خواهد بود.

برنامه نویسی چیست

یک برنامه متشکل از هزاران کد است که توسط برنامه نویس ها نوشته شده است

مهارت هایی که برنامه نویسان باید داشته باشند

به نظر شما مهارت های لازم برای برنامه نویسی چیست؟ . یک برنامه نویس حرفه ای در هنگام ساخت برنامه های کامپیوتری مسئولیت های مختلفی بر عهده خواهد داشت:

 

نوشتن کد تمیز و کارآمد
حل مشکل
آزمایش برنامه های کاربردی
رفع خطاها (“اشکالات”) در کد
مهارت های ارتباطی و شنیداری خوب
توانایی کار خوب در یک تیم
صبر و استقامت

این وظیفه یک برنامه نویس است که نیازهای مشتری را برآورده کند و یک برنامه کاربردی قوی ایجاد کند. توسعه دهندگان زمان زیادی را صرف تحقیق، ساخت، تعمیر و آزمایش کد خود خواهند کرد. پس از انتشار برنامه، توسعه دهندگان زمان خود را صرف نگهداری محصول و تلاش برای بهبود آن می کنند.

چگونه کدنویسی را یاد بگیریم؟

قبل از شروع مطالعه بیشتر در مورد این که اصول یادگیری برنامه نویسی چیست، اجازه دهید یادآوری کنم که شما راهی را انتخاب کرده اید که به صبر و انگیزه نیاز دارد. تا با وجود چالشی که در راه وجود دارد، هرگز تسلیم نشوید. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس مراحل زیر را بخوانید و دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: هک اینستاگرام

اصول برنامه نویسی را بیاموزید

اولین و مهمترین مرحله انتخاب زبان برای یادگیری است. توصیه می شود با پایتون شروع کنید زیرا مانند زبان انگلیسی ساده است و یادگیری آن بسیار آسان است. که می توانید برخی از بهترین آموزش های پایتون را ببینید و شروع کنید. اما می توانید زبان مورد علاقه خود را انتخاب کنید و همچنین بر اساس پروژه ای که می خواهید در آینده توسعه دهید.

بنابراین اگر قصد توسعه یک اپلیکیشن موبایل را دارید، ممکن است بخواهید با جاوا یا کاتلین برای اندروید و سوئیفت برای iOS شروع کنید و اگر می خواهید یک وب سایت بسازید، برای شروع جاوا اسکریپت پیشنهاد می شود. برای حرفه ای در علم داده، AI و ML، Python و R زبان هایی برای مطالعه هستند.

ممکن است بخواهید زبان ها را به یکی از دو روش زیر یاد بگیرید:

1. از طریق وب سایت های تعاملی

وب سایت هایی مانند Codecademy و Freecodecamp برای جلسات کدنویسی تعاملی توصیه می شوند. این‌ها با این ایده ساخته شده‌اند که بسیاری از مبتدی‌ها در ابتدای شروع به یادگیری کدنویسی در حین تنظیم محیط توسعه گیر می‌کنند. این وب سایت ها ویرایشگرها و کامپایلرهای متن آنلاین را برای شروع فوری برنامه نویسی ارائه می دهند.

2. از طریق آموزش های ویدئویی

اگر فردی هستید که دوست دارید یک مطالعه دقیق با راهنمایی گام به گام داشته باشید، توصیه می کنیم در هر آموزش برنامه نویسی آنلاینی ثبت نام کنید که از ابتدا به شما آموزش نصب و دانلود IDE مورد نیاز تا مفاهیم اولیه زبان را می دهد و با یک capstone به پایان می رسد. پروژه ای برای آزمایش مهارت های کدنویسی شما برخی از آموزش‌ها و دوره‌ها نیز گواهینامه‌هایی ارائه می‌دهند که می‌توانند بعداً وقتی به دنبال کار می‌گردید به شما کمک کنند.

بر یادگیری مبانی برنامه نویسی تمرکز کنید

همیشه پیشنهاد می شود که اصول خود را قوی کنید تا یک کدنویس حرفه ای باشید. اصول اولیه را به طور کامل بیاموزید و با ایجاد مشکلات خود و حل آنها، کد را امتحان کنید. برای شروع یادگیری روی موضوعات زیر تأکید کنید زیرا تقریباً در همه زبان ها رایج است.

انواع داده ها
متغیرها
کارکرد
آرایه یا لیست ها
اگر اظهارات
حلقه های شرطی
کلاس ها و اشیاء
رسیدگی به استثنا
درختان، نقشه ها و موارد دیگر.

اولین پروژه خود را بسازید

ساختن پروژه شخصی شما بهترین راه برای تجزیه و تحلیل و یادگیری آنچه آموخته اید است. ساختن یک پروژه انتخابی شما تجربه یادگیری عملی زبان را با جزئیات بسیار به شما می دهد.. زیرا با اجرای مفاهیمی که قبلاً آموخته اید و همچنین یاد می گیرید که چگونه پروژه را اجرا کنید تا توسط شما و سایرین استفاده شود. علاوه بر این، همانطور که پروژه‌های خود را می‌سازید، آن را به نمایه یا حساب GitHub خود اضافه می‌کنید.این در آینده زمانی که به دنبال شغلی در حال توسعه هستید، به شما کمک می‌کند.

نتیجه

برنامه نویسی کامپیوتر می تواند یک حرفه بسیار مفید هم از نظر فکری و هم از نظر مالی باشد. برنامه نویسان باید مایل به یادگیری چیزهای جدید و حل مسائل پیچیده باشند. یعنی علاوه بر این که شما یک سری از مهارت ها را باید در ابتدای راه یاد بگیرید باید مدام به این فکر باشید که جدیدترین متود های برنامه نویسی چیست. یا این که بهترین زبان های برنامه نویسی جدید چیست. این باعث می شود که برنامه نویسی یکی از مهارت هایی باشد که به مرور زمان نیاز به آپدیت شدن داشته باشد.

زمینه های مختلفی از برنامه نویسی برای کشف وجود دارد مانند وب، موبایل، توسعه بازی یا مهندس سیستم. برخی از رشته ها به تحصیلات رسمی نیاز دارند در حالی که برخی دیگر برای برنامه نویسان خودآموز هستند. این موضوع می تواند نشان دهنده ی این باشد که در این زمینه شما قابلیت انتخاب های بسیار زیادی را هم دارید. با استفاده از این مهارت ها می توانید نرم افزاری را طراحی کنید که خیلی راحت اقدام به سودآوری برای شما کند

در آخر توصیه ای که به افرادی که می خواهند تازه بدانند برنامه نویسی چیست داریم. باید توجه داشته باشید که برنامه نویس ها سال ها زمان داشتند تا مهارت های خود را تقویت کنند. شما نباید انتظار داشته باشید که به راحتی و در عرض یک روز همه ی این مهارت ها را آموزش ببینید!.

 

دیدگاهتان را بنویسید