هک اطلاعات تلفن همراه کاربران از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت

هک اطلاعات شخصی کاربران از طریق شبکه های اجتماعی

بهترین برنامه هک
بهترین برنامه هک کدام است؟
جولای 17, 2019
مالیات مسکن
قانون جدید مالیات مسکن و جزئیات آن
جولای 23, 2019

هک اطلاعات شخصی کاربران از طریق شبکه های اجتماعی

هک اطلاعات

چند سالی هست که شبکه های اجتماعی با عناوین و کاربردهای مختلف در دسترس مردم ایران قرار گرفته و تقریبا بیشتر افراد در کشور ما یکی از آنها را در تلفن همراه خود نصب دارند. شبکه های اجتماعی نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا روز به روز فراگیرتر می شوند و بیش از پیش قدرت می گیرند و هرروزه افراد بیشتری را جذب خود می کنند. اما این افراد قافل از آنند که همین شبکه ها می تواند بستر خوبی برای هک اطلاعات موجود در تلفن همراهشان باشد. شاید باورش سخت باشد، اما هک اطلاعات شخصی و به طور کلی هک موبایل از مهم ترین خطرات نصب شبکه های اجتماعی نامطمئن محسوب می شود. به همین دلیل لازم است تا به نکات مهمی حین عضو شدن و نصب شبکه های اجتماعی توجه نمایید. در این مطلب ما را دنبال کنید تا با خطرات نصب شبکه های اجتماعی آشنا شده و راه های پیشگیری از هک اطلاعات را بررسی کنیم.

خطرات نصب شبکه های اجتماعی

با توجه به حضور فعال هکرها و حجم عظیم بدافزارهای سایبری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام، آشنایی با تهدیدات و تخلفات موجود در این فضا و شناخت راه‌های حفاظت و پیشگیری از وقوع آن‌ها، یکی از ملزومات برای کاربران است. گاهی انتخاب یک رمز عبور قوی برای جلوگیری ورود هکرها به حساب کاربری چاره پیشگیری از هک اطلاعات شخصی نیست، بلکه راه های دیگر مانند حذف شبکه اجتماعی می تواند بهتر باشد.

هک موبایل و اطلاعات

هنگام نصب بسیاری از اپلیکیشن ها مانند شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، از شما درخواست خواهد شد تا اجازه ی برخی از دسترسی ها را به نرم افزار بدهید. در صورتی که اپلیکیشن موردنظر، حاوی بدافزار باشد، امکان هک گوشی و به سرقت رفتن اطلاعاتتان به شدت بالا می رود. حتما شما دوست ندارید که بدافزار و نرم افزار جاسوسی روی سیستم موبایلتان نصب شده و به تمامی فایل ها، تصاویر و ویدئوهای ذخیره شده برروی موبایلتان دسترسی داشته باشد و احتمالا اکنون این سوال در ذهنتان ایجاد می شود که چگونه می توانیم تشخیص دهیم اپلیکیشن دانلود شده حاوی بدافزار و تروجان می باشد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تشخیص بدافزارهایی که با هدف جاسوسی ساخته شده اند، کار بسیار سختی است چرا که معمولا همه آنها را هکرهای حرفه ای طراحی کرده اند و تقریبا همه درهای تشخیص بدافزار بودن را بسته اند. اما نکته بسیار مهم در این زمینه این است که شما نرم افزارها و اپلیکیشن های موردنظرتان را از منابع معتبر مانند گوگل پلی دانلود کنید. با این کار می توانید با خیال راحت نرم افزارها را نصب و استفاده نمایید.

هک اطلاعات بانکی

 

هک اطلاعات

هک اطلاعات بانکی یکی دیگر از خطراتی است که در شبکه های اجتماعی شما را تهدید می کند. حتما می دانید که برخی از اپلیکیشن ها و پیام رسان های نامطمئن، دارای تبلیغاتی هستند و حتی بعضا از کاربران درخواست می شود به منظور استفاده از امکانات بیشتر، پرداخت های درون شبکه ای انجام دهند تا بتوانند از قابلیت های بیشتر و بهتری بهره مند شوند. اما نکته اینجاست که برخی از شبکه های اجتماعی نامعتبر، از اطلاعات بانکی کاربران استفاده کرده و آن ها را به سرقت می برند. اصلا برخی از نرم افزارها که در فضاهای نامعتبر دست به دست می شوند، به همین منظور ساخته شده اند. پس برای جلوگیری از سرقت اطلاعات بانکی، تنها از اپلیکیشن ها و دروازه های پرداخت امن استفاده نمایید.

جلوگیری از هک موبایل از طریق شبکه های اجتماعی

برای جلوگیری از هک شبکه های اجتماعی و گوشی موبایل، حتما لازم است اقداماتی را بیندیشید، در واقع اگر بخواهیم واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم باید گفت که اپراتورهای شبکه این توانایی را ندارند تا برای این آسیب‌پذیری در کوتاه مدت وسیله لازم را ارائه کنند، اما کاربران خود می‌توانند چند اقدام احتیاطی را برای پیش‌گیری از بروز این‌گونه حملات و در واقع پیشگیری از هک موبایل از طریق اینترنت انجام دهند:

  1.  هیچ‌گاه شماره تلفن خود را با شبکه‌های اجتماعی مرتبط نسازید. به جای این روش سعی کنید از تکنیک بازیابی رمزعبور بر مبنای ایمیل در ارتباط با حساب‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دارید، استفاده کنید.
  2. سعی کنید از مکانیزم احراز هویت دو عاملی استفاده کنید که از پیام‌های کوتاه برای کدهای دریافتی استفاده نمی‌کند.
  3. حتما تنظیمات امنیتی گوشی موبایل خود را به طور مرتب بررسی نمایید.
  4. از دانلود و نصب اپلیکیشن های نامعتبر خودداری نمایید.
  5. همواره سعی کنید از برنامه‌های ارتباطی که رمزنگاری نقطه به نقطه (end-to-end) را پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید. در این حالت داده‌های شما تا رسیدن به مقصد در حالت رمزنگاری قرار خواهند داشت.
  6. اگر از اینترنت مکان های عمومی استفاده می کنید، حتما بعد از استفاده از آن خارج شوید و تاریخ مرورگرتان را پاک کنید.
  7. برای حفاظت از اطلاعات خود و دیگران، سریعا اقدام به حذف و پاک نمودن اپلیکیشن های نامعتبر نمایید.

در پایان باید گفت که همه ما می دانیم شبکه های اجتماعی دارای مزیت های فراوانی نیز هستند، اما برای جلوگیری از هک شدن به این طریق تنها کافیست به نکاتی که در بالا ذکر کردیم توجه نمایید و اپلیکیشن هایی را انتخاب کنید که هم معتبرند و هم معروف! هرگز گول تبلیغات را برای نصب اپلیکیشن های نامعتبر نخورید.

 

دیدگاهتان را بنویسید