فیلترینگ اینستاگرام با صدور حکم قضایی جدی تر از قبل پیگیری می شود

فیلترینگ اینستاگرام با صدور حکم قضایی جدی تر شد

از دسترس خارج کردن گوشی
از دسترس خارج کردن گوشی با روش های جدید
ژانویه 5, 2019
پینترست
پینترست چیست ؟ آیا می تواند جایگزین اینستاگرام شود ؟
ژانویه 7, 2019

فیلترینگ اینستاگرام با صدور حکم قضایی جدی تر شد

فیلتر اینستاگرام

تقریبا یک سال پیش بود که شبکه اجتماعی اینستاگرام برای چند روز در ایران فیلتر شد و باعث ترس و نگرانی کاربران به خصوص آن هایی که از طریق این شبکه کسب درآمد دارند، شد. اکنون پس از گذشت یک سال دوباره زمزمه هایی از فیلترینگ اینستاگرام به گوش می رسد که مجددا موج اضطراب و نگرانی را در بین مردم ایران به راه انداخته است. این بار قضیه حالت جدی تری به خود گرفته و احتمال فیلترینگ اینستاگرام برای همیشه زیاد است و بعید نیست که به همین زودی ها اینستاگرام هم به سرنوشت تلگرام دچار شود.

در آخرین بیانات سرپرست معاونت امور فضای مجازی که توسط ماهنامه پیوست انتشار یافت، آقای جاویدنیا اظهار نموده که در حال حاضر دستور قضایی برای فیلترینگ اینستاگرام را داریم و رای اکثریت شواری عالی نیز موافقت با فیلتر شدن این شبکه اجتماعی می باشد.

مرتضی جاویدنیا ادامه داد: مطابق با مصوبات شورای عالی فضای مجازی، ترافیک اینستاگرام از یک سطح تعیین شده نباید بالاتر می رفت که اکنون رفته و علاوه بر این دولت باید برای فعالیت اینستاگرام در ایران مجوزی را صادر می کرد که این کار هم انجام نشده است.

این بیانات حاکی از آن است که عزم راسخی برای فیلترینگ اینستاگرام در نهاد های مختلف وجود دارد و باید منتظر پیوستن این شبکه به سرنوشت شبکه های اجتماعی دیگر مانند توئیتر، فیسبوک، تلگرام و … باشیم.

طبق گفته یکی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، بعد از فیلتر اینستاگرام در دی ماه سال گذشته دولت وعده کنترل فضای این شبکه اجتماعی را داده بود. دولت قصد داشت با کمک فیلترینگ هوشمند، این کار را انجام دهد که البته تاکنون هیچ موفقیتی هم در این زمینه کسب نکرده است.

اما مرتضی جاوید درباره فیلتر شدن یا عدم فیلتر اینستاگرام اظهار داشته است:

در حال حاضر دستگاه قضایی می تواند با عنایت به انجام نشدن مصوبات شورا اقدام به فیلتر این شبکه اجتماعی کند ولی فعلا منتظر رسیدن به یک نظر جامع در این باره هستند. گرچه که اگر این انتظار فایده ای نداشته باشد دادستان کشور تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

با توجه به تعداد بسیار زیاد کاربران اینستاگرام در ایران، احتمالا مسئولین هم می دانند که با فیلتر کردن این شبکه نتیجه دلخواهشان حاصل نخواهد شد، همانطور که در فیلتر کردن تلگرام هم نتیجه ای حاصل نکردند. چرا که بر اساس آماری که پس از فیلتر شدن تلگرام منتشر شده است، تعداد کاربران این پیام رسان در ایران به جز در دوره ای خاص نه تنها کم نشده اند بلکه افزایش هم داشته اند.

فیلترینگ اینستاگرام

همانطور که می دانید بعد از فیلتر شدن تلگرام عده ی زیادی از جمله کودکان یا نوجوانانی که تاکنون حتی نمی دانستند وی پی ان و فیلترشکن برای چه کاری استفاده می شود، اکنون از آن استفاده می کنند و متاسفانه از این طریق درهای بسیاری از سایت های غیر اخلاقی هم به روی آن ها باز شد. از همین رو همه ما می دانیم که بدون جایگزین کردن یک برنامه مناسب فیلتر کردن اینستاگرام کاری را پیش نمی برد.

با فیلتر شدن اینستاگرام، موج جدیدی از پیوستن به وی پی ان های مختلف و بعضا نا معتبر ایجاد می شود که اثرات مخرب تر و زیان آور تری از اینستاگرام را به بار خواهد آورد.

شاید اگر قبل از فیلتر کردن شبکه های اجتماعی به فکر راه اندازی یک شبکه با یک برنامه قدرتمند و مناسب سلایق کاربران باشند، در این زمینه موفقیت های بیشتری نصیبمان شود. متاسفانه تا کنون هیچ یک از پروژه هایی که در این زمینه شروع به فعالیت کرده اند موفق نبوده و خیلی زود با شکست مواجه شده اند. جایگزین مناسب این پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی، برنامه ای است که بتواند تمام امکانات برنامه قبلی را به علاوه حس امنیت بیشتر به کاربران ارائه دهد و هر روزه بروزرسانی های جدیدی با قابلیت های متفاوت و کارآمد در اختیار کاربران خود قرار دهد.

اگر چنین جایگزینی نداشته باشیم، مطمئنا فیلترینگ اینستاگرام هم مانند تلگرام با شکست رو به رو می شود و نتیجه ای جز اتصال به وی پی ان ها را نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید