روت گوشی موبایل چه فواید و چه مضراتی دارد ؟ چرا باید این کار را انجام بدهیم ؟

روت گوشی همراه چه عواقبی دارد؟

جلوگیری از هک موبایل
جلوگیری از هک موبایل با چند راهکار ساده
سپتامبر 26, 2017
قابلیت شارژ بیسیم
آموزش ایجاد قابلیت شارژ بیسیم در هر گوشی موبایل
سپتامبر 29, 2017

روت گوشی همراه چه عواقبی دارد؟

روت گوشی

روت گوشی همراه باعث میشود که دسترسی به صورت کامل و بدون محدودیت به تمامی قسمت های تلفن همراه داشته باشید. در واقع همه ی قسمت های پنهان و محدودیت دار تلفن شما به سطح استفاده می رسند. روت گوشی با اینکه مزیت های خوبی دارد میتواند باعث شود که  اثرات جبران ناپذیری را بر روی گوشی هوشمندتان بگذارد.روت تلفن همراه در این مقاله شما را با روت کردن گوشی بیشتر آشنا می کنیم.

چرا برخی ها میگویند روت گوشی را انجام ندهید ؟

1. انقضای گارانتی تلفن همراه

با روت کردن گوشی که دارای گارانتی باشد و تاریخ ضمانت آن به اتمام نرسیده باشد گارانتی خود را از دست خواهید داد. به همین دلیل هم برای افرادی که گوشی های آن ها گارانتی دارد روت کردن توصیه نمی شود. حتی الامکان سعی کنید از گوشی هایی برای روت کردن استفاده کنید که تاریخ انقضای آن ها تمام شده باشد و مدتی گذشته باشد.

روت گوشی فرایندی است که کاملا بر ضد قوانین شرکت های سازنده تلفن همراه است. به این دلیل که با این کار شما در حال شکستن محدودیت هایی هستید که توسط شرکت گذاشته شده است. شما می توانید از این به بعد به لایه های عمقی و کاربردی سخت افزار ها دسترسی داشته باشید.

پس اگر می خواهید تلفن همراهتان تحت گارانتی شرکت باقی بماند باید از روت کردن آن اجتناب کنید؛ چراکه در غیر اینصورت گارانتی به طور کامل از بین می رود. یا اینکه اگر گوشی خود را روت کرده اید هنگام استفاده از گارانتی دستگاه آن را آنروت کنید.

2. روت، تلفن همراهتان را تبدیل به یک آجر می کند!

شما تلفن همراهتان را روت می کنید. اما به اصطلاح دستگاه شما به یک تکه آجر تبدیل می شود . دلیل آن هم این است که :

با انجام این کار گوشی هوشمند شما فرایند بوت شدن را متوقف کرده و درست مثل یک تکه آجر بی مصرف رفتار می کند!. با کمی تامل می توان دریافت که بهتر است تلفن همراهتان را به خاطر دسترسی بیشتر به قسمت های مختلف تبدیل به یک شئ بی ارزش نکنید. ممکن است هنوز هم برای شما کمی مبهم باشد که منظور از آجر شدن گوشی چیست. اما در ادامه مقاله به شما توضیح خواهیم داد.

3.  آسیب دیدن گوشی به صورت غیر قابل برگشت

آسیب هایی که با توجه با روت کردن وارد می شود عموما غیر قابل برگشت هستند. این کار ضررهای جبران ناپذیری را به گوشی وارد می کند .بنابراین این امر می تواند تا جایی پیش رود که شما را وادار به تعویض گوشی و یا پرداخت هزینه های هنگفت جهت تعمیر آن کند. البته باید به این نکته هم توجه کرد که شاید هیچ گاه تلفن همراهتان پس از تعمیر مانند روز اول کار نکند!

سوالی که پیش می آید این است که اگر روت کردن گوشی تا این حد مخرب است، بنابراین چرا افرادی هستند که روت گوشی را انجام می دهند؟. در ادامه به این می پردازیم که چرا باید و چرا نباید روت گوشی را انجام داد. باید متوجه شوید که آیا موبایل  شما در همین شکل و شمایلی که هست مناسب شماست یا می خواهید آن را تغییر دهید!.

روت گوشی

روت گوشی چه فواید و مضراتی دارد ؟

چرا نباید روت گوشی را انجام داد ؟

تاثیر منفی برروی باتری تلفن همراه

اگر حتما نیاز دارید گوشی خود را روت کنید ، باتوجه به این که برنامه هایی هستند برای اجرای آن نیاز به روت گوشی دارند هستید لازم به ذکر است که بگویم که یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با انجام این کار به وجود آید این است که باتری تلفن همراهتان دیگر مثل سابق به خوبی عمل نکند. این کار می تواند به سرعت عملکرد باتری را تحت تاثیر قرار دهد.و موجب زود خالی شدن شارژ باتریتان شود. چرا که شما به تمامی قسمت های محصور و مخفی تلفن همراهتان دسترسی خواهید داشت.

کمپانی های ساخت گوشی های همراه ، زمان و عمر باتری را بر اساس میزان سطح دسترسی تعریف شده کاربر به قسمت های مختلف گوشی مشخص می کنند. البته بدون در نظر گرفتن فرآیند روت تعیین کرده اند .بنابراین با انجام این کار شما با کارآیی بد باتری مواجه خوهید شد.

 پایین آمدن کارایی تلفن همراه

کاهش کارایی گوشی همراه یکی دیگر از مشکلاتی که این کار برای شما به وجود می آورد. این است که ممکن است کارایی تلفن همراهتان بر اثر انجام این کار به شدت کاهش یافته و شما مجبور باشید با دستگاهی کار کنید که مدام هنگ می کند .پس قادر به انجام خواسته های شما نیست.

حال با توجه به نکات گفته شده به نظر می رسد دسترسی بی چون و چرا و نامحدود به تمامی قسمت های گوشی به آسیب دیدن و بعضا تعویض آن نمی ارزد .پس فقط روت گوشی را زمانی انجام دهید که برنامه ای که نیاز به روت گوشی دارد اعمال کنید.

چرا بعضی ها گوشی را روت می کنند؟

ریشه یابی یا همان روت تلفن اندرویدی شما باعث می شود دنیایی از سفارشی سازی ایجاد کنید. اگر می خواهید گوشی خودتان را مطابق با سلیقه خودتان استفاده کنید، باید روت آن را انجام دهید.

تازه واردان Android اصطلاح “root” را زیاد می شنوند. اما ممکن است درک نکنند که در واقع چه کاری می تواند انجام دهد. در اینجا 10 دلیل وجود دارد که چرا امروزه باید تلفن Android خود را روت کنید.

1. بهبود باتری

دوام باتری یک قسمت مهم در هر دستگاه است. اگر شما نتوانید تمام روز از تلفن خود بدون نیاز به شارژ اضافی استفاده کنید به هیچ عنوان راضی نخواهید بود. گاهی اوقات تلفنی که با آن سرو کار دارید عمر باتری خوبی ندارد . اما کارهای زیادی در این زمینه نمی توانید انجام دهید. این همان جایی است که روت کردن نتایج خوبی می دهد.

اگر مقاله را با دقت خوانده باشید متوجه می شوید که در بالا گفته شد آسیب زیادی به باتری وارد می شود. اما در اینجا می گوییم که روت باعث می شود باتری عملکرد بهتری داشته باشد. دلیل این موضوع به نحوه استفاده بعد از روت باز می گردد. استفاده ی های غیر معمول و نامناسب از گوشی روت شده می تواند عمر باتری را کاهش دهد. اما استفاده سبک می تواند عمر باتری را بیشتر هم بکند!.

برنامه هایی مانند Greenify به شما امکان کنترل بیشتر برنامه هایی را می دهند که می توانند باتری را بخورند!. این برنامه برنامه های در حال اجرا را تجزیه و تحلیل می کند . به شما امکان می دهد برنامه هایی را انتخاب کنید که “در حالت خواب زمستانی” هستند . یعنی از آن ها استفاده نمی شود. با این کار برنامه ها از مصرف باتری در پس زمینه جلوگیری می کنند. برای برنامه هایی که مرتباً از آنها استفاده نمی کنید بسیار مناسب است.

2. پشتیبان گیری بهتر

دقیقاً مانند رایانه شما ، تلفن پر از اطلاعات و رسانه است که باید گاه گاهی از آنها پشتیبان تهیه شود. ابزار پشتیبان غیر روت شده به عنوان پیش فرض مناسب است . Root به شما امکان می دهد به معنای واقعی کلمه از همه موارد پشتیبان تهیه کنید. این شامل تنظیمات برگزیده و کل برنامه های شما است.

پشتیبان گیری “NANDroid” یک تصویر سیستم ایجاد می کند که اساساً به عنوان نقطه بازیابی برای تلفن شما کار می کند. اگر مشکلی پیش آمد ، می توانید دقیقاً به نحوه تنظیم تلفن در زمان تهیه نسخه پشتیبان برگردید. Titanium Backup یک برنامه پشتیبان گیری روت شده محبوب است.

روت گوشی

فواید روت کردن گوشی موبایل

3. رام های سفارشی

بهترین چیز در مورد روت ممکن است رام های سفارشی باشد. این یکی از محبوب ترین دلایل روت گوشی است. ROM سفارشی به معنای واقعی کلمه یک نسخه سفارشی از Android برای دستگاه شما است. برخی از رام های محبوب شامل LineageOS ، CarbonROM و Paranoid Android هستند. توسعه دهندگان اغلب می توانند به روزرسانی ها و ویژگی های Android را سریعتر از تولیدکنندگان به تلفن ها بیاورند. اگر از نرم افزار موجود در دستگاه خود ناراضی هستید ، یک ROM سفارشی می تواند تجربه ای کاملاً جدید را برای شما رقم بزند.

4. اتوماسیون عمیق

این روزها برنامه های “اتوماسیون” زیادی در فروشگاه Play موجود است. IFTTT ابزاری محبوب برای اتوماسیون با خدمات اینترنتی است. با این حال ، برای کاربران اندرویدی که می دانند ، Tasker بزرگترین ارائه دهنده  اتوماسیون است. این برنامه به روت شدن نیاز ندارد ، اما اگر آن را داشته باشید می توانید خیلی عمیق تر شوید.

مواردی که به طور معمول به کنترل دستی نیاز دارند ، مانند خاموش کردن GPS ، تعویض بین شبکه ها یا خاموش کردن نمایشگر در صورت داشتن روت می توانند خودکار شوند. اگر به طور جدی به اتوماسیون مشغول هستید ، root Tasker را با امکانات بسیار بیشتری باز می کند.

5. سفارشی سازی شدید

سفارشی سازی یک مسئله بزرگ در انجمن اندروید است. این یکی از ویژگی های اصلی است که Android را از سایر سیستم عامل های تلفن همراه متفاوت می کند. شما هم اکنون می توانید یک تن از سفارشی سازی ها را بدون ریشه انجام دهید . شما می توانید آرم بوت را تغییر دهید ، یک فونت سیستم سفارشی نصب کنید ، دکمه های نوار nav را دوباره طراحی کنید ، از یک صفحه قفل متفاوت استفاده کنید و موارد دیگر. بدیهی است که ROM سفارشی یکی از راه های شخصی سازی حداکثر است ، اما با هر نسخه Android و دسترسی روت می توانید کارهای زیادی انجام دهید.

6. اتصال به اینترنت رایگان

مدتهاست که دلایل اساسی برای روت گوشی وجود دارد. شرکت های مخابراتی دوست دارند اتصال تلفنی را از تلفن های Android مسدود و حذف کنند. آنها می خواهند شما یک طرح جداگانه یا اطلاعات بیشتری بخرید. اما چرا مهم است که شما چگونه از داده های خود استفاده می کنید؟

 

Root به شما امکان می دهد با استفاده از برنامه ها تلفن خود را به نقطه اتصال تلفن همراه تبدیل کنید. این کاری نیست که شما باید مرتباً انجام دهید ، اما در شرایط خاص می تواند بسیار مفید باشد. از داده های خود به صورت آزاد استفاده کنید.

7. ماژک ها و ماژول های Xposed

Magisk و Xposed دو ابزار بسیار محبوب در جامعه مدینگ اندروید هستند. از جمله اینکه ، این ابزارها به شما امکان می دهند “ماژول ها” را نصب کنید. اینها اصلاحاتی هستند که می توانند از یک مخزن نصب شوند. اساساً یک فروشگاه برنامه پر از سفارشی سازی و ابزار است. برخی از موارد ذکر شده در این لیست را می توان با ماژول های Magisk یا Xposed بدست آورد. نکته جالب در مورد Magisk و Xposed این است که سفارشی سازی تلفن شما را آسان می کنند. توسعه دهندگان می توانند ماژول ایجاد کنند و سایر کاربران می توانند به راحتی آنها را روی دستگاه خود اعمال کنند. راهنمای ما را در مورد تفاوت های Magisk و Xposed و نحوه استفاده از Magisk Modules بررسی کنید.

8. برنامه های قدرتمند تر

همانطور که با Greenify و Tasker اشاره کردیم ، دسترسی ریشه به برنامه ها امکان می دهد کارهای بیشتری انجام دهند. Root به برنامه ها این امکان را می دهد تا با چیزهای سطح سیستم سر و صدا کنند. بدیهی است که این امر با برخی هشدارها همراه است. یک برنامه سرکش با دسترسی ریشه می تواند آسیب زیادی وارد کند. آنها همچنین می توانند کارهای شگفت انگیزی انجام دهند. پس از دسترسی ریشه ای ، باید در فروشگاه Play “root” را جستجو کنید.  شما دنیای کاملاً جدیدی از گزینه ها را پیدا خواهید کرد.

روت گوشی

9. اورکلاک / کم قفل شدن

  وقتی تلفن های اندرویدی جدید بودند و کمی از قدرت کمتری برخوردار بودند ، “اورکلاک کردن” پردازنده محبوب بود. این باعث می شود پردازنده سریعتر از آنچه سازنده در نظر گرفته کار کند. این می تواند باعث بهبود کیفیت شود. اما به دلیل عملکرد بالا ، بر عمر باتری و سلامت دستگاه تأثیر منفی می گذارد. متناوباً ، می توانید پردازنده را underclock کنید. این می تواند برای بهبود سلامت دستگاه و صرفه جویی در منابع استفاده شود. تلفن های مدرن معمولاً نیازی به اورکلاک یا کم کلاک ندارند .اما می تواند برای دستگاه های قدیمی مفید باشد.

10. هر برنامه ای را حذف کنید

Bloatware بخشی آزار دهنده در اکثر دستگاه های اندرویدی است. تولیدکنندگان و شرکت های مخابراتی دوست دارند برنامه های بی فایده را از قبل نصب کنند. تلفن های دارای مارک مخابراتی می توانند بیش از 20 برنامه از پیش نصب شده داشته باشند. اکثر مردم هرگز از این برنامه ها استفاده نمی کنند. آنها فقط جا می گیرند و مانع سرعت گوشی موبایل می شوند. Android به شما امکان می دهد اکثر برنامه های bloatware را حذف یا غیرفعال کنید ، اما می توانید با root آن را حتی بیشتر حذف کنید . Titanium Backup به شما امکان می دهد هر برنامه ای را به طور کامل حذف کنید. اگر برنامه اشتباهی را حذف کنید ، این می تواند خطرناک باشد. اطمینان حاصل کنید که فقط برنامه هایی را که برای سیستم ضروری نیستند حذف می کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید