ردیابی و هک گوشی هایی با سیستم‌های عامل اندروید قدیمی مشکلی است که به تازگی فاش شده است

ردیابی و هک گوشی هایی با سیستم‌های عامل اندروید قدیمی فاش شد

هک و نفوذ به وای فای
هک و نفوذ به وای فای با ساده ترین روش ها
اکتبر 1, 2018
پسورد اینستاگرام
دریافت دوباره پسورد اینستاگرام در صورت فراموش کردن آن
اکتبر 6, 2018

ردیابی و هک گوشی هایی با سیستم‌های عامل اندروید قدیمی فاش شد

ردیابی و هک

ردیابی و هک موضوع جدید است که این روزها زیاد سرو صدا کرده است طبق بررسی هایی که شده است ایراد جدیدی در محصولات اندروید قدیمی‌تر از اندروید پای پیدا شده است که به‌کمک آن، اپلیکیشن‌ها می‌توانند محدودیت‌های تعریف‌شده را دور بزنند به ردیابی و هک اطلاعات محرمانه‌ی دستگاه دسترسی پیدا کنند.

Nightwatch Cybersecurity شرکتی است که با بررسی های که انجام داده به  مشکل جدیدی در سیستم‌عامل اندروید پیدا شده است که باعث میشود ردیابی و هک به راحتی انجام شود .

این ایراد به اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد با چشم‌پوشی از محدودیت‌های تعریف‌شده به اطلاعاتی که در سیستم موجود است، دسترسی آزادانه پیدا کنند که ردیابی و هک را بسییار آسان کرده است. این اطلاعات شامل نام وای‌فای مورد استفاده توسط دستگاه، BSSID، آدرس مک دستگاه، اطلاعات سامانه‌ی نام دامنه‌ی سرور و نشانی آی‌پی محلی می‌شود.

ردیابی و هک

نرم افزاری مخرب باشد پس از نصب آن اطلاعات گوشی اندروید را میتواند دستگاه اندرویدی را با مختصات جغرافیایی دقیق مکان‌یابی کند. همچنین یک هکر می‌تواند آزادانه یک شبکه‌ وای‌فای را بررسی و کاملا ان را هک کند. این ایراد هم جنبه‌ی منفی دارد و هم مثبت؛ خبر خوب این است که ظاهراً گوگل این ایراد را در اندروید ۹ برطرف کرده است؛ ولی خبر بد این است که تنها کمتر از یک درصد از کاربران اندروید هم‌اکنون از اندروید پای استفاده می‌کنند و طبق گزارش Nightwatch Cybersecurity، گوگل قصد برطرف کردن این ایراد در نسخه‎های قدیمی اندروید را ندارد.

علاوه‌بر تمام دستگاه‌هایی که از اندرویدهای قدیمی‌تر از اندروید پای استفاده می‌کنند، دستگاه‌هایی که از سیستم‌های عامل AOSP استفاده می‌کنند هم این ایراد را دارند. فایرفون و فایرتبلت آمازون شامل این گروه می‌شوند که به‌جای اپلیکیشن‌ها و منابع گوگل از اپلیکیشن‌ها و منابع آمازون استفاده می‌کنند.

برخی از اطلاعات گفته‌شده مثل آدرس مک توسط رابط برنامه‌نویسی کاربردی از اندروید ۶ به بعد قابل دسترسی نیستند، و برای دسترسی به این اطلاعات باید اجازه‌های مخصوص‌ به آن‌ها تعریف شده باشد؛ اما هر اپلیکیشنی که این اجازه‌ها برایش تعریف شده باشد، می‌تواند محدودیت‌ها را دور بزند و به تمام اطلاعات دسترسی پیدا کند.

متاسفانه با توجه به این‌که گوگل قصد ندارد این مشکل که باعث ردیابی و هک شده است را برطرف کند و اندروید پای هم بسیار محدود است، بهترین راه برای دور ماندن از این مشکل، نصب نکردن برخی برنامه‌های غیررسمی است که می‌توانند به دستگاه شما آسیب بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید