دستگاه شنود و دوربین مخفی را چگونه می توانیم در کوتاه ترین زمان پیدا کنیم ؟

دستگاه شنود و دوربین مخفی را چگونه می توانیم پیدا کنیم ؟

برنامه بینگ با آپدیت اندروید خود را کامل متحول کرده است
جولای 7, 2017
شنود از راه دور
شنود از راه دور با دستگاهای کوچک و مخفی ردیابان
جولای 8, 2017

دستگاه شنود و دوربین مخفی را چگونه می توانیم پیدا کنیم ؟

اگر اطلاعات مهمی را رد و بدل می کنید دستگاهشنود یا دوربین مخفی شاید در منزل یا محل کار شما مخفی شده باشد. تا بتوانند صحبت  و اطلاعات یا کارهای شما را زیر نظر داشته باشند. طبیعتا هم کسی علاقه ندارد زیر نظر باشد و کنترل شود. یا شاید به صورت مخفیانه این کار نادرست انجام شده است. پس ما به شما کمک خواهیم کرد که محل این دستگاهای جاسوسی را پیدا کنید. علاوه بر این تلاش می کنیم که انواع دستگاه شنود را به شما معرفی کنیم.

روشهایی برای پیدا کردن دستگاه شنود و یا دوربین مخفی

ابتدا به روش های فیزیکی می پردازیم که شاید بتوانید راحت آنها را پیدا کنید :

اولین کار جستجو فیزیکی است شما با راه رفتن در فضای ساختمان خود و بررسی چشمی اطمینان پیدا کنید که با این روش نمیتوان دستگاه شنود را پیدا کرد

  • اطراف خود را با اجسام یا اشیای غیرمعمول بررسی کنید. مثلا شاید گلدانی که ترتیب چیدن گل های داخل آن تغییر کرده است. یا  قابی که بروی دیوار حالت عادی خود را ندارند. یا لوستر های چراغ که شفافیت و روشنایی خود را از دست داده اند. همچنین محفظه ها و کانال کولر که می توانند دستگاه شنود را در آن قرار دهند .همچنین  اسپیکر هایی که فضای خالی آنها بهتریتن مکان برای جاسازی دوربین مخفی می باشد .
  • مکان های دیگری که فکر می کنید امکان دارد یک انتقال دهنده صدا یا میکروفن می تواند در آن پنهان شود را بررسی کنید.تا از نظر فیزیکی کاملا مطمن باشیید که کار خود را انجام داده اید.
  • محل مشکوک به این اقدامات را تاریک کنید معمولا بروی این دستگاها چراغ های کوچکی نصب شده که می تواند کاملا قابل مشاهده باشند.

 

  • دستگاه شنود

    دستگاه های مخفی شنود

 دستگاه فرکانس یاب رادیویی می تواند دستگاه شنود را پیدا کند

 دستگاه شنود را می توان با استفاده از یک دستگاه فرکانس یاب ( RF Signal Detector )  امواج رادیویی موجود در محل مورد نظر خود را تشخیص دهید. روش کار دستگاه شنود صدا یا دوربین مخفی این است که برای مخابره اطلاعات نیاز به روشی برای ارسال اطلاعات ضبط شده است. که در این صورت موج رادیویی نیز در کار خواهد بود. با استفاده از دستگاه موج یاب یا فرکانس یاب می توانید آن را تشخیص بدهید.

احتمالا شرکت های مختلفی وجود داشته باشند که این دستگاه ها را به شما ارائه می دهند. اما باید به این موضوع دقت داشته باشید که خرید خود را با دقت انجام دهید.. چون اینطور دستگاه ها معمولا حساس هستند. علاوه بر این دستگاه های پر کاربردی نیستند که افراد در زمینه ی آن ها تجربه داشته باشند. پس با دقت انتخاب کنید!.

انواع دستگاه شنود

انواع مختلفی از دستگاه های شنود وجود دارد. از جمله سیم کشی ، فرکانس رادیویی ، صوتی و اشکال نوری در دسترس است. در اینجا برخی از دستگاههای شنود که در صحنه جاسوسی شرکتها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند ، بررسی می کنیم.

دستگاه های GSM

دستگاه های GSM که امروزه دستگاه شنود پرکاری هستند ، دقیقاً به همان شیوه تلفن های همراه عمل می کنند.

و یک فرد می تواند با استفاده از آن  شماره گیری کند . سپس به صورت بی صدا مکالمه را از هر کجای دنیا گوش دهد!

دستگاه GSM می تواند یک جعبه سیاه کوچک باشد. که می تواند با احتیاط در یک اتاق پنهان شود .یا می تواند یک دستگاه ساخته شده باشد .مانند آداپتور برق ، آداپتور نوار برق ، ماوس کامپیوتر یا یک شارژر تلفن و امثال اینها . اینها اشیا روزمره ای هستند که افراد به صورت روزانه با آن بسیار ارتباط دارند. دقت داشته باشید که افراد زیادی نیستند که در کار این تجهیزات باشند. یعنی اینطور نیست که هر کسی نیاز به مراقبت در این زمینه داشته باشد. چون دستگاه های شنود معمولا گران هستند. این باعث می شود که به صورت گسترده استفاده نشود.

دستگاه شنود

انواع دستگاه شنود GSM

ضبط صوت مینیاتوری

دستگاه های ضبط مینیاتوری مانند دستگاه های ضبط Edic-mini و آنهایی که به عنوان درایو USB یا کارت های اعتباری مبدل شده اند  به راحتی از فروشگاه های آنلاین در دسترس هستند . دستگاه های ضبط صوتی از جمله انواع دستگاه شنود مخفی هستند. که به راحتی پنهان می شوند .یا توسط هدف ناخواسته قابل شناسایی نیستند. استفاده از آنها با عمر باتری و ذخیره سازی آنها محدود می شود . اما در بسیاری از شرایط می توانند سلاح مورد نیاز دستگاه نفوذگر یا دستگاه شنود مورد نظر یک فرد باشند .در حالی که مقرون به صرفه هستند و صدا را با کیفیت بالا ارائه می دهند.

تلفن های همراه!

از تلفن های همراه می توان به عنوان دستگاه های شنود استفاده کرد. به جرأت این می تواند شنود بسیار نامحسوسی را در حالی که فرد تمام مدت گوشی خود را به همراه دارد ارائه دهد. می توان آنها را طوری برنامه ریزی کرد که لرزشی نداشته باشند.  حتی با تنظیمات زنگ نمی خورند یا علائم بیرونی از تماس گرفتن نشان نمی دهند. سپس آنها به طور خودکار پاسخ می دهند . سپس تماس گیرنده می تواند در اتاق به مکالمه گوش دهد.

این نوع حمله را می توان از طریق تلفن موردنظر انجام داد. که لازمه ی آن دسترسی فیزیکی هر چند به مدت کوتاه به گوشی فرد است. یعنی اگر فردی گوشی خود را جایی قرار دهد که اطمینان ندارد، می تواند برای ایجاد دستگاه شنود مناسب باشد. یا می تواند با ارسال ایمیل یا متنی به ضمیمه شخصی که به محض باز شدن ، به صورت ناخواسته باز شود.سپس  نرم افزارهای لازم را روی تلفن مورد نظر بارگیری می کند. بعد از آن تلفن می تواند توسط هكری کنترل شود كه می تواند از راه دور آن را روشن كرده و از هر تلفن همراه دیگری در هر جای دنیا گوش فرا دهد.

اگر شما هم تمایل به استفاده از برنامه های هک دارید تا بتوانید تنها با ارسال یک لینک برای شخص موردنظرتان کنترل کامل گوشی او را به دست بگیرید.  پیشنها می کنیم مقاله ی ( نرم افزار هک گوشی ) را مطالعه و با بهترین برنامه های جاسوسی و دیگر روش های هک و شنود گوشی تلفن از راه دور آشنا شوید.

همچنین صفحه ی مربوط به ( هک با شماره موبایل ) نیز بسیار می تواند در دسترسی شما به یک نرم افزار خوب کمک کننده باشد.

برنامه هک گوشی plc spy

برنامه هک گوشی PLC SPY می تواند شنود از راه دور را نیز انجام دهد.

 

استفاده از امکانات گوشی شما

علاوه بر این ، گزارشی از Computerworld ادعا می کند که برخی از برنامه های جدید گوشی های هوشمند از میکروفون و دوربین تلفن های شما برای جمع آوری داده های مهم و حیاتی در مورد شما استفاده می کنند!. گروه جدیدی از برنامه ظاهر شده است. که از میکروفون تعبیه شده در تلفن شما به عنوان یک دستگاه شنود مخفی استفاده می کند. این برنامه ها سعی می کنند با بیان اینکه آنها فقط الگوهای صوتی را ضبط می کنند ، نه صداهای واقعی یا مکالمات را ، نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را کاهش دهند. اما در نهایت ، این فناوری وجود دارد و تا حدی مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان یک نکته برای احتیاط ، هنگام بارگیری برنامه ها باید مراقب باشید . زیرا می توانید بد افزار را به راحتی بارگیری کنید . بنابراین فقط از وب سایت ارائه دهنده خدمات خود دانلود  را انجام دهید. همچنین در استفاده از اتصالات Wi-Fi محتاط باشید. شبکه های بدون امنیت می تواند به این معنی باشد که شخص دیگری که از آن شبکه استفاده می کند .پس می تواند ببیند شما در تلفن خود چه کاری انجام می دهید.

حتی وقتی عملکرد GSM در تلفن هوشمند غیرفعال است ، دوربین داخلی می تواند به عنوان دستگاه شنود دستگاه مورد استفاده قرار گیرد. از تلفن های هوشمند می توان برای ضبط ویدئو و عکس گرفتن ، سرقت نمونه های اولیه اطلاعات محصول و غیره استفاده کرد .زیرا خرید دستگاه تلفن همراه بدون دوربین در واقع غیرممکن است . پس این تهدیدی است که نباید نادیده گرفته شود.

فرستنده های فرکانس رادیویی (RF)

یک دستگاه فرکانس رادیویی (RF) شامل یک فرستنده رادیویی در یک اتاق است.  گوش دادن در محدوده با استفاده از یک گیرنده انجام می شود . یکی از بدنام ترین نمونه های استفاده از اشکال RF داستان “Great Seal Bug” است . زمانی که در سال 1952 دستگاه شنود RF در مهر و موم چوبی حک شده که به سفارت ایالات متحده در مسکو ارائه شده بود و در آن آویزان بود پیدا شد. به همین دلیل به عنوان سیاسی ترین شکل شنود از آن یاد می شود.

اشکالات RF می تواند بسیار کوچک باشد. تقریباً در هر چیزی از جمله پارچه های لباس های مختلف ، قاب عکس ، دوشاخه و غیره پنهان می شود. نسبتاً ارزان و آسان برای استفاده  است. البته  به یک گیرنده برای گوش دادن به آنها نیاز دارید. چون زمانی که امواج فرستاده می شوند باید دریافتی هم داشته باشید!.

فرکانس های رادیویی تقریباً توسط همه دستگاه های جاسوسی استفاده می شوند . این فرکانس های رادیویی را می توان با تجهیزات ویژه ای که توسط مهندسان TSCM استفاده می شود ، تشخیص داد. انواع مختلف اشکالات طیف وسیعی از فرکانس ها را ایجاد می کند.  برای بررسی کل طیف RF تجهیزات ویژه ای لازم است. ردیاب های RF پایه ، که می توان نسبتاً ارزان خریداری کرد ، فقط قادر به تشخیص فرکانس های محدود هستند . به شما احساس کاذب امنیت می دهند . بنابراین بهترین کار این است که خدمات یک ارائه دهنده حرفه ای TSCM را درگیر کنید.

دستگاه شنود

شنود رادیویی RF

اعلان یا notification خاموشی تلفن و اشکالات تلفنی

دو اصطلاح که اغلب عوض می شوند اما در واقع به دو نوع حمله جداگانه اشاره می کنند Bug و Tap هستند. تفاوت ها عبارتند از:

tap یا wire tap

این دستگاهی است که روی سیستم تلفنی قرار گرفته و برای رهگیری مکالمات تلفنی طراحی شده است . یعنی اگر هیچ تماسی برقرار نیست باز هم استفاده از آن به عنوان یک دستگاه شنود برقرار است.

 bug

از یک دستگاه برای گوش دادن به مکالمه اتاق استفاده می شود. اما ممکن است از تلفن یا خط به عنوان تسهیل کننده این مسئله استفاده شود. این نوع حمله به این معنی است که تمام مکالمات در منطقه مستعد شنیده شدن توسط مهاجم است . نه فقط تماس های تلفنی.

دستگاه های نوری

دستگاه های نوری صوت را تبدیل می کنند. سیگنال ها به پالس های نور منتقل شده تبدیل می شوند . سپس توسط یک گیرنده به سیگنال های صوتی تبدیل می شوند. یک نمونه از این موارد حمله لیزری است. که به موجب آن یک پرتوی لیزر بر روی یک سطح مانند یک پنجره قرار می گیرد . ارتعاشات شناسایی شده  و سپس به سیگنال های صوتی تبدیل می شوند. حملات لیزری یا همان حمله ای که با استفاده از دستگاه های نوری شنود انجام می شود بسیار گران قیمت است.

نشانه های این که شما شنود می شوید!

هر چند ممکن است این بخش از مقاله شما را شبیه به یک کارآگاه کند!. اما بالاخره باید همه ی احتمالات را بررسی کرد. ما در اینجا انواع نشانه هایی که ممکن است نشانه ای از شنود شدن شما باشد را قرار می دهیم.

1-فعالیت های مشکوک اطراف

به نظر می رسد مردم فعالیت های شما را در مواردی خاص می دانند . اینکه کجا می روید و چه زمانی باز می گردید. در مکالمات روزمره با یک فرد مخصوصا نزدیک به شما ممکن است چنین چیز هایی را مشاهده کنید.

2-دیگران از اسرار تجاری یا حرفه ای محرمانه شما آگاهی دارند

این بارزترین شاخص فعالیتهای شنود مخفیانه است. سرقت اطلاعات محرمانه یک صنعت زیرزمینی چند میلیارد دلاری در ایالات متحده است. اغلب از دست دادن اسرار شما به روش های بسیار ظریف نشان داده می شود. بنابراین شما همیشه باید در این مورد به غریزه خود اعتماد کنید. وقتی رقبای شما چیزهایی را می دانند که به طور واضح خصوصی هستند ، یا رسانه ها از اطلاعاتی که نباید آنها را بشناسند محرمانه هستند .بنابراین منطقی است که به شنود استراق سمع فنی یا اشکال در آن مشکوک شوید.

3-پیشنهادات یا تماس های تلفنی مشکوکی دریافت می کنید

جلسات محرمانه و پیشنهادات اهداف جاسوسی شرکت ها است. ممکن است به یک مقدار پول نیاز داشته باشید.یا این که بخواهید مقداری پول را سرمایه گذاری کنید. در این زمان ها ممکن است که تماس های مشکوکی را دریافت کنید که به این موارد اشاره دارند. این می تواند نشانه ای از شنود شدن شما باشد.

4-صداهای غیرمعمول یا تغییرات صدا در خطوط تلفن شما

این امر معمولاً در هنگام شنود شنود یا فعال کردن دستگاه شنود مشابه توسط شنودگر آماتور ایجاد می شود. دستگاه های نظارتی اغلب باعث ناهنجاری های جزئی در خط تلفن می شوند .از جمله تغییر صدا یا زیر و بم آن. شنوندگان حرفه ای و تجهیزات آنها معمولاً چنین صداهایی را ایجاد نمی کنند. بنابراین اگر این اتفاق می افتد ، می تواند نشان دهنده شنود یک شنونده آماتور باشد.

5-صداهای ایستا یا خراشنده در خطوط تلفن شما

این امر ناشی از تخلیه خازنی است که هنگام اتصال دو بخش به یکدیگر (در یک خط تلفن) ایجاد می شود. این نیز نشانه این است که یک شنودگر آماتور یا یک جاسوس ضعیف آموزش دیده با خطوط تلفن شما بازی می کند. ممکن است مشکل از خط تلفن یا ابزار شما باشد. اما یک فرد TSCM برای اطمینان از این مسئله باید شرایط را ارزیابی کند.

6-وقتی گوشی شما قطع می شود صداهایی از تلفن همراه شما می آید

این امر اغلب توسط بای پس سوئیچ قلاب ایجاد می شود . که گیرنده تلفن را به یک میکروفون شنود (و همچنین یک بلندگو) تبدیل می کند. احتمالاً شخصی وجود دارد که هر بیست دقیقه مکالمه با تلفن (هرچه این اتفاق می افتد) به هر آنچه می گویید یا انجام می دهید گوش می دهد.

7-تلفن شما غالباً زنگ می خورد و هیچ تماسی دریافت نشده است

این نشانگر استفاده از دستگاه برده یا توسعه دهنده خط در خط تلفن شما است. این همچنین یک شاخص کلیدی برای استفاده از اشکال سازدهنی یا فرستنده بی نهایت است. البته ممکن است چیزیفقط یک دستگاه فکس یا مودم باشد که با شماره اشتباه تماس می گیرد. (اما یک فرد TSCM  که اطلاعات دارد برای اطمینان باید وضعیت را ارزیابی کند).

8-رادیویی در نزدیک  شما ناگهان با نوعی تداخل روبرو می شود

بسیاری از دستگاه های شنود فروشگاه های آماتور و جاسوسی از فرکانسهای داخل باند رادیوی FM یا بیرون آن استفاده می کنند. این سیگنال ها تمایل به رانش دارند و رادیوی FM را در مجاورت اشکال “ساکت” می کنند. به دنبال انتقال در انتهای باند رادیوی FM و هر منطقه ساکت در باند FM باشید. اگر رادیو شروع به فریاد زدن کرد ، آن را به آرامی در اطراف اتاق حرکت دهید تا صدا بسیار بلند شود. این به عنوان تشخیص بازخورد یا تشخیص حلقه شناخته می شود و اغلب دستگاه شنود را پیدا می کند. عملکرد “استریو” باید خاموش باشد. بنابراین رادیو در حالت “مونو” کار می کند. زیرا این امر باعث افزایش جدی حساسیت می شود.

دستگاه شنود

9-رادیوی ماشین ناگهان با نوعی تداخل روبرو می شود

به خاطر داشته باشید که آنتن رادیوی اتومبیل شما ممکن است توسط دستگاه شنود کننده مورد استفاده قرار گیرد . اغلب از آن استفاده می شود. چنین کاربردی ممکن است با رادیو تداخل داشته باشد.

10-تلویزیون شما به طور ناگهانی تداخل عجیبی ایجاد کرده است

از فرکانس های پخش تلویزیونی غالباً برای شنود سیگنال شنود استفاده می شود .اما چنین دستگاه هایی تمایل به تداخل در دریافت تلویزیون (معمولاً یک کانال UHF) دارند. تلویزیون ها همچنین مقدار زیادی انرژی RF “جذب” می کنند و به همین دلیل نسبت به هر فرستنده نزدیک بسیار حساس هستند. (از این نظر “پهنای باند” نامیده می شود و سیگنال های تلویزیونی مقدار زیادی از آن را استفاده می کنند) برای جارو کشیدن یک اتاق ممکن است از یک تلویزیون دستی کوچک با آنتن جمع شونده استفاده شود. با دقت مراقب تداخل در کانال های شماره 2 ، 7 ، 13 ، 14 ، 50-60 و 66-68 باشید .زیرا این فرکانس ها در شنود کنندگان بسیار محبوب هستند.

11-شما قربانی یک سرقت شده اید ، اما چیزی برده نشده است

شنودکنندگان حرفه ای اغلب به خانه یا محل کار یک هدف حمله می کنند . به ندرت شواهد مستقیم از ورود به خانه را بر جای می گذارند.علاوه بر این متوجه می شوید که چیز زیادی به سرقت نرفته است . در این هنگان باید اطراف خانه را برای دستگاه های شنود چک کنید.

مکان های مخفی را چک کنید!

مکانهای مخفی برای پنهان کردن دستگاههای شنود در داخل یا پشت پریزهای برق ، کلیدها ، دزدگیرهای دودی و وسایل روشنایی است. این امر مستلزم برداشتن صفحات دیواری است. به دنبال مقادیر کمی از بقایای موجود در زمین و درست زیر پریز برق باشید. همچنین ، مراقب تغییرات کمی در رنگ یا شکل ظاهری پریزهای برق و / یا سوئیچ های روشن باشید .زیرا این موارد اغلب توسط یک شنودگر شنود عوض می شوند. همچنین توجه داشته باشید که آیا هر یک از پیچهایی که صفحه دیواره را به سمت دیوار نگه داشته اند از موقعیت قبلی خود منتقل شده اند یا خیر.

11-تغییر رنگ اندازه ناگهان روی دیوار یا سقف ظاهر شده است

این یک علامت قابل گفتن است که میکروفن یا دوربین فیلم برداری کوچک مخفی در یک سورخ سقفی یا دیواری اخیراً نصب شده است.

12-انواع خاصی از اقلام “به تازگی” در دفتر یا خانه شما ظاهر شده اند ، اما به نظر می رسد هیچ کس نمی داند که آنها چگونه به آنجا رسیده اند

موارد معمولی که باید از آنها مراقبت کنید و مراقب باشید: ساعت ، علائم خروج ، آبپاش ها ، رادیوها ، قاب عکس و لامپ ها هستند.

14- گرد و غبار یا آوار سفید خشک در کف کنار دیوار مشاهده می شود

این نشانه این است که میکروفن یا دوربین فیلمبرداری ممکن است در این نزدیکی نصب شده باشد. به نظر می رسد کسی مقدار کمی پودر قند که در واقع گچ است را روی زمین یا روی دیوار ریخته است.

15-تکه های کوچکی از کاشی های سقفی ، یا “شن” را در کف ، یا روی سطح میز خود مشاهده می کنید

نشانگر اصلی اینکه یک کاشی سقفی منتقل شده است و ممکن است شخصی دوربین فیلمبرداری مخفی یا دستگاه شنود دیگری را در دفتر کار یا نزدیک میز شما نصب کرده باشد. همچنین مراقب ترک یا تراشه در کاشی های سقف باشید. جاسوسان آماتور و ضعیف آموزش دیده تمایل به شکستن یا آسیب رساندن به کاشی ها دارند. کاشی های سقفی در هر قسمت اجرایی هرگز نباید حاوی ترک ، لکه ، لکه یا لکه باشد. هر کاشی سقفی که آسیب ببیند (به هر دلیلی) باید بلافاصله تعویض شود. در چنین مواردی ، عاقلانه است که یک متخصص TSCM از اطراف کاشی برش خورده ، شکسته یا آسیب دیده بازرسی کند تا تعیین کند که آیا یک دستگاه شنود شنود مخفی شده است یا نه .

جمع بندی

دستگاه های شنود امروزه به وفور در دسترس افراد هستند. دیگر اینطور نیست که فقط ثروتمندان بتوانند از این دستگاه ها استفاده کنند. حتی ممکن است محض سرگرمی هم توسط بعضی از افراد استفاده شود. بنابراین این شما هستید که باید محیط خود را به طور مداوم چک کنید. اگر اطلاعات مهمی دارید و یا در شرکت مهمی کار می کنید باید حتما به موارد بالا توجه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!