جی پی اس چیست و برنامه ای برای مسیریابی جی پی اس برای اندروید و IOS

جی پی اس چیست و برنامه ای برای مسیریابی جی پی اس برای اندروید و IOS

جمعه سیاه
جمعه سیاه یا بلک فرایدی روز بزرگ حراج اجناس
نوامبر 12, 2017
بروزرسانی گوگل پلی
کاربرد و بروزرسانی گوگل پلی به صورت کامل بدون محدودیت
نوامبر 14, 2017

جی پی اس چیست و برنامه ای برای مسیریابی جی پی اس برای اندروید و IOS

جی پی اس

در این مقاله برای شما برنامه جی پی اس مخصوص گوشی های اندروید و IOS قرار می دهیم که براحتی بتوانید از این برنامه کاربردی استفاده کنید.

جی پی اس چیست؟

در واقع در سال 1373 میلادی این آمریکت بود که توانست سیستم مکان نمای جهانی (GPS) را راه اندازی کند یک ابزار دقیق مسیریابی و ردیابی است. در اوایل ساخت جی پی اس در اصل برای کمک به یافتن موقعیت سربازان و خودروهای نظامی هواپیماها و کشتی ها طراحی شده است اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز به ردیاب برای ردیابی های دیگر کاربردهای علمی و تجاری پیدا کرده است.

GPS برای موقعیت یابی (ردیابی) و مسیریابی هواپیماها اتومبیلها و کشتی ها ودر کل تعیین موقعیت و مسیریابی کلیه فعالیتی هایی که در فضاهای بیرونی انجام می گیرد استفاده می شود. در جوامع علمی نیز علومی مثل زمین شناسی، هواشناسی و زلزله شناسی از جی.پی.اس بهره می گیرند.

طریقه کار جی پی اس چگونه است؟

24 ماهوارده مدار گرد برای سامانه GPS استفاده شده اند که با 5 ایستگاه زمینی آن را کنترل می کنند. این 24 ماهواره در 6 مدار به ارتفاع تقریباً 20000 کیلومتری از سطح زمین هر 12 ساعت یکبار به دور زمین می گردند. 5 ایستگاه زمینی وظیفه کنترل ماهواره ها و اصلاح ساعت آنها را به عهده دارند. هر یک از ماهواره ها دائما پیامهایی حاوی اطلاعات زیر به زمین مخابره می کنند:
– زمان ارسال پیام
– محل دقیق ماهواره روی مدار
– اطلاعات کلی در مورد شناسه ماهواره، سلامت سیستم و مدار تقریبی ماهواره های دیگر

اطلاعات و سرعت دریافت امواج رادیویی به ارسال شده و مقایسه آن با زمان دریافت پیام فاصله خود را از ماهواره ارسال کننده محاسبه می کند. در صورتیکه دستگاه گیرنده پیامهایی از چهار ماهواره مختلف دریافت نماید قادر خواهد بود با استفاده از فرمولهای هندسی محل نسبتا دقیق خود را بر روی زمین محاسبه کند. می توان برای یافتن موقعیت، کره هایی به مرکز آن ماهواره ها و به شعاع فاصله آن ماهواره ها از دستگاه گیرنده رسم نمود. آنگاه محل قرار گرفتن دستگاه گیرنده در محل تلاقی سطح مقطع این چهار ماهواره خواهد بود.

جی پی اس

مسیریابی جی پی اس

سرویسی که با نام مسیریابی و به لاتین (Navigation) گفته می شود که پس از نمایش مکان دقیق شما روی نقشه، این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که مقصد خود را تعیین نمایید تا دستگاه بهترین و کوتاهترین مسیر را به شما پیشنهاد نماید. با نصب یک مسیریاب در ماشین خود، می توانید مطمئن باشید همواره از بهترین مسیرها برای رسیدن به مقصد استفاده می کنید.

قابلیت های مسیر یابی جی پی اس

  • راهنمایی صوتی در طول رانندگی
  • جستجوهای جغرافیایی، نظیر نزدیکترین پمپ بنزین، داروخانه، بیمارستان
  • نمایش وضعیت ترافیک یا مسیریابی به توجه به ترافیک

بهترین گزینه که باید در یک مسیر یاب خوب دقت داشت پشتیبانی اطلاعاتی آن است یعنی باید مسیریابی را انتخاب کرد که نقشه ها و اطلاعات مکانی سازگار با آن موجود باشد و مرتباً به روز شود.

دیدگاهتان را بنویسید