اکسپلویت نویسی چیست ؟ همه چیز را درباره اکسپلویت ها و اکسپلویت نویسی بدانید

اکسپلویت نویسی چیست ؟ همه چیز درباره اکسپلویت ها

جدیدترین گوشی ها
جدیدترین گوشی ها ی 2020
ژانویه 29, 2020
کنترل کودکان و نوجوانان با نظارت بر فعالیت آنها در فضای مجازی
فوریه 9, 2020

اکسپلویت نویسی چیست ؟ همه چیز درباره اکسپلویت ها

اکسپلویت نویسی چیست

اکسپلویت نویسی چیست ؟ قبل از این که بخواهیم توضیح دهیم اکسپلویت نویسی چیست ، باید درباره اکسپلویت بدانیم. اکسپلویت درواقع کدهایی مخرب می باشد، به بیانی دیگر اکسپلویت تشکیل شده از کدهایی است که برای سوء استفاده از باگ یک نرم افزار به کار می رود یعنی به راحتی می توان به کمک این کد نویسی برنامه و یا سیستمی که امنیت بالایی ندارد را هک کرده و از اطلاعات آن استفاده کرد.

یکی از راه های بررسی باگ های سیستم های امنیتی شبکه استفاده از اکسپلویت می باشد که به کمک آن می توان امنیت سیستم خود را افزایش داده تا هکرها نتوانند به راحتی به سیستم نفوذ کرده و از اطلاعات آن سوء استفاده کنند.

کاربردهای یادگیری اکسپلویت نویسی چیست ؟

کاربردهای یادگیری اکسپلویت نویسی چیست ؟ زمانی که شخصی اکسپلوت نویسی را آموزش ببیند به دو روش می تواند از آن استفاده کند که در ادامه این دو مورد را معرفی کرده و توضیح خواهیم داد:

  1. استفاده شخصی و برای تفریح: می توان اکسپلویت نویسی را نوعی تفریح دانست زیرا زمانی که شخص بتواند مشکل امنیتی را پیدا کرده و برای ورود و یا نفوذ به آن برنامه ای را طراحی کند، حس نابغه ای خلاق با ذهن باز را دارد. برای بدست آوردن و تجربه چنین حسی فقط از طریق یادگیری هک امکان پذیر است.
  2. استفاده برای کسب درآمد: امروزه اگر شما بتوانید نقص امنیتی برنامه ای را پیدا کنید و به صاحب آن اپلیکیشن پیام دهید که سیستم شما چنین مشکل امنیتی را دارد و در ازای رفع این مشکل مبلغی را درخواست کنید، آن شخص حتما آن مبلغ را برای شما واریز می کند، چرا که هر مدیری قصد دارد اپلیکیشن خود را در برابر هکرهای کلاه سیاه امن نگه دارد. هزینه این برنامه نویسی امنیتی بستگی به نقص امنیتی که پیدا کرده اید و درجه دسترسی که به آن پیداکرده اید، دارد.

طبقه بندی اکسپلویت ها

روش های متفاوتی در زمینه طبقه بندی اکسپلویت ها وجود دارد که از رایج ترین آنها می توان به نحوه دسترسی اکسپلویت به حفره امنیتی اپلیکیشن مورد نظر اشاره کرد. لازم به ذکر است که اکسپلویت اجرا شده از راه دور می تواند بدون دسترسی به سیستم مورد نظر حفره امنیتی نفوذ را پیدا کند. یک اکسپلویت محلی با دسترسی که از قبل به حفره امنیتی پیدا کرده می تواند جهت دسترسی آسان کاربر به اکسپلویت مورد استفاده قرار گیرد.

اکسپلویت نویسی چیست

برخی از Exploitها برای نفوذ به کاربران قرار میگیرند که معمولا شامل سرورهای دستکاری شده ای می باشند که هنگام دسترسی کاربر مورد نظر، اکسپلویت را ارسال می کند. لازم به ذکر است که این نوع Exploit نیاز به ارتباط جزئی با کاربر داشته که در برخی موارد می توان از متدهای Social Engineering استفاده کرد. دسته بندی آخر براساس فعالیت های اکسپلویت به موارد زیر تقسیم می شود:

  • دسترسی به داده ها به صورت غیرمجاز
  • اجرای خودسرانه ی فایل ها
  • حمله DDOS یا حمله انکار سرویس

یادگیری اکسپلویت نویسی

منابع بسیاری برای یادگیری هک و اکسپلویت وجود دارد که نمی توان به راحتی از بین آنها بهترین را انتخاب کرد چون موضوعات هک و امنیت بسیار حائز اهمیت و کاربردی بوده که به راحتی نمی توان در سطح وب پیدا کرد یا اگر کسی که با برنامه نویسی و نحوه کارکردن سیستم های ویندوز و لینوکس آشنا نباشد، بسیار سخت می باشد. بنابراین توصیه سایت معتبر ما به شما شروع یادگیری اکسپلویت نویسی و وارد شدن به دنیای هک، یادگیری زبان برنامه نویس ساده است کع در ابتدا با اصول و الگوریتم های برنامه نویسی آشنا شوید.

انواع مختلف اکسپلویت ها

اکسپلویت نویسی چیست ؟ احتمالا تا به اینجا پاسخ این سوال را گرفته اید. حال اگر بخواهید درباره دسته بندی این کدها بدانید باید بگوییم که اکسپلویت ها به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  • انواع مختلف حفره های امنیتی که مورد اکسپلویت قرار می گیرند.
  • ممکن است برروی یک ماشین اجرا شوند و یا اینکه به طورت Remote از طریق ماشین دیگری اجرا شده و کنترل سیستم قربانی را بدست گیرند.
  • بستگی به نوع نتیجه حمله که EoP، DOS و spoofingباشد، دارد.

شناخت بهترین منابع و ابزار های ورود به دنیای هک

زمانی که زبان برنامه نویسی در سطح مقدماتی را فرا گرفتید، نوبت آن است که وارد دنیای هک شده و با زبان های اصلی برنامه نویسی هک که پایتون و روبی هستند، آشنا شوید. لازم به ذکر است که زبان های برنامه نویسی در این زمینه بسیار بوده و بستگی به این دارد که قصد داشته باشید در چه زمینه ای از هک فعالیت کنید. ابتدا شما باید درباره زمینه های مختلف هک تحقیق کنید و پس از آن به سراغ زبان های برنامه نویسی در آن حوزه شوید زیرا اگر بدون تحقیق و داشتن اطلاعات در زمینه های مختلف اقدام به یادگیری زبان برنامه نویسی کنید ممکن است پس از هزینه و صرف وقت برای آموزش هک متوجه شوید که در این زمینه علاقه ای نداشته اید و تمام زحماتتون بی فایده بوده است.

علاوه بر یادگیری زبان برنامه نویسی مخصوص هک از دیگر راه های ورود به این دنیا پر رمز و راز عضویت در انجمن های هک می باشد برای اینکه بتوانید با هکرهای حرفه ای ارتباط برقرار کنید و یا ابزارهای مورد نیاز هک را دانلود کنید.

محور سازی

محور سازی متدی می باشد که در آن نفوذگران از سیستم های موجود در یک شبکه و برای از بین بردن محدودیت های آن همانند تنظیمات Firewallها که مانع دسترسی مستقیم به یک سیستم می شوند، بهرع می گیرند. برای درک بهتر این مورد به مثال زیر توجه کنید:

یک نفوذگر می تواند کنترل شبکه شرکتی را در دست گرفته و سپس از طریق وب سرویس آن حله ای را برروی سیستم های دیگر  آن شبکه پیاده سازی کند. معمولا این حملات را ، حملات چند لایه تحت شبکه می نامند.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم اگر علاقه به هک دارید ابتدا باید درباره آن تحقیق کرده و از جنبه های مختلف آن را بررسی کرده و یکی از زمینه های آن را انتخاب نمایید. پس از انتخاب زمینه مورد نظرتان، اگر با برنامه نویسی آشنایی ندارید ابتدا زبان برنامه نویسی آسان و ابتدایی را بیاموزید و پس از آن به یادگیری برنامه نویسی در آن زمینه بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید