امنیت وب چیست؟ - برنامه نظارتی گوشی فرزندان-PlcSpy

امنیت وب چیست؟

هک سیستم عامل
هک سیستم عامل چگونه انجام می شود؟
دسامبر 18, 2021
شرکت فیسبوک
شرکت فیسبوک ،بدترین شرکت سال!
دسامبر 20, 2021

امنیت وب چیست؟

امنیت وب

امنیت وب

این روز ها با توجه به این که شرکت های بزرگ هم هک می شوند باید گفت که امنیت در همه ی حوزه ها به شدت مهم است. به همین دلیل هم می خواهیم در این مقاله به یکی از جنبه های مهم امنیتی یعنی امنیت وب بپردازیم. بسیاری از اطلاعات ما همین حالا که این متن را می خوانید در حال رد و بدل شدن در فضای وب است. بنابراین باید این موضوع را به یاد داشته باشید.همانطور که در ادامه هم متوجه می شوید نمی توان امنیت را به 100 درصد رساند. اما می توانید تا 99 درصد احتمال هک را کاهش دهید.

امنیت وب چیست؟

امنیت وب به عنوان “امنیت سایبری” نیز شناخته می شود. اساساً به معنای محافظت از یک وب سایت یا برنامه وب با شناسایی، پیشگیری و پاسخ به تهدیدات سایبری است.

وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب به همان اندازه خانه ها، فروشگاه ها و مکان های دولتی مستعد نقض امنیت هستند. متأسفانه، جرایم سایبری هر روز اتفاق می‌افتد، و برای محافظت از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب در برابر به خطر افتادن، به اقدامات امنیتی عالی وب نیاز است.

این دقیقاً همان کاری است که امنیت وب انجام می دهد . این سیستمی از اقدامات حفاظتی و پروتکل هایی است که می تواند وب سایت یا برنامه وب شما را از هک شدن یا ورود افراد غیرمجاز محافظت کند. این بخش یکپارچه امنیت اطلاعات برای محافظت از وب سایت ها، برنامه های کاربردی وب و خدمات وب حیاتی است. هر چیزی که از طریق اینترنت اعمال می شود باید دارای نوعی امنیت وب برای محافظت از آن باشد.

امنیت وب

امنیت وب چیست؟

اهمیت امنیت در وب : چرا یک وب سایت باید ایمن باشد؟

همه وب سایت ها در هر زمان و هر مکان مستعد حمله هستند. این درست است زیرا مجرمان سایبری هنگام برنامه ریزی برای اجرای یک حمله، وب سایت خاصی را در ذهن ندارند. آنها از برنامه هایی برای شناسایی خودکار وب سایت های حاوی آسیب پذیری استفاده می کنند.

این آسیب‌پذیری‌ها به‌عنوان نقاط ورودی برای اجرای حمله به آن وب‌سایت خاص استفاده می‌شوند. آسیب‌پذیری‌های موجود در وب‌سایت شما می‌توانند خطرناک باشند، زیرا ممکن است حتی از آنها اطلاعی نداشته باشید. میزبان شما می تواند زمانی که وب سایت شما بدافزار دارد به شما اطلاع دهد، اما اگر آسیب پذیری داشته باشید ممکن است به شما اطلاع ندهند.

با توسعه تهدیدات سایبری پیچیده تر، امنیت وب سایت اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا صاحبان وب سایت اکنون مشتاق محافظت از وب سایت ها و بازدیدکنندگان خود در برابر سایبری خطرناک هستند. همانطور که همه ما می دانیم، جرایم سایبری در واقع یک تجارت بزرگ است و مجرمان سایبری همیشه به دنبال نقاط ضعف در وب سایت شما هستند.

جزئیات امنیت وب

عوامل زیادی در امنیت وب و محافظت از وب وجود دارد. هر وب‌سایت یا برنامه‌ای که ایمن باشد، مطمئناً با انواع مختلف پست‌های بازرسی و تکنیک‌هایی برای ایمن نگه داشتن آن پشتیبانی می‌شود.

استانداردهای امنیتی مختلفی وجود دارد که باید همیشه رعایت شوند و این استانداردها توسط OWASP پیاده سازی و برجسته می شوند. اکثر توسعه دهندگان وب با تجربه از شرکت های برتر امنیت سایبری از استانداردهای OWASP پیروی می کنند و همچنین پایگاه داده حوادث هک وب را زیر نظر خواهند داشت تا ببینند چه زمانی، چگونه و چرا افراد مختلف وب سایت ها و خدمات مختلف را هک می کنند.

مراحل ضروری در محافظت از برنامه های وب در برابر حملات شامل اعمال رمزگذاری به روز، تنظیم احراز هویت مناسب، وصله مداوم آسیب پذیری های کشف شده، جلوگیری از سرقت داده ها با داشتن شیوه های توسعه نرم افزار ایمن است. واقعیت این است که مهاجمان باهوش ممکن است به اندازه کافی شایستگی پیدا کنند که نقص‌ها را حتی در یک محیط امن نسبتاً قوی پیدا کنند، بنابراین یک استراتژی امنیتی جامع توصیه می‌شود.

فناوری موجود

انواع مختلفی از فناوری ها برای حفظ بهترین استانداردهای امنیتی موجود است. برخی از راه حل های فنی محبوب برای آزمایش، ساخت و پیشگیری از تهدیدات عبارتند از:

ابزار تست جعبه سیاه
ابزارهای گیج کننده
ابزار تست جعبه سفید
فایروال برنامه های وب (WAF)
اسکنرهای امنیتی یا آسیب پذیری
ابزارهای شکستن رمز عبور

احتمال تهدید

امنیت وب سایت یا برنامه وب شما بستگی به سطح ابزارهای حفاظتی دارد که بر روی آن تجهیز و آزمایش شده است. چند تهدید عمده برای امنیت وجود دارد که متداول ترین راه هایی هستند که در آنها یک وب سایت یا برنامه وب هک می شود. برخی از آسیب پذیری های برتر برای همه سرویس های مبتنی بر وب عبارتند از:

تزریق SQL
نقض رمز عبور
اسکریپت بین سایتی
نقض داده ها
گنجاندن فایل از راه دور
تزریق کد

امنیت وب

با رعایت همه جانبه ی امنیت وب می توانید امنیت خود را تا 99 درصد افزایش دهید

حملات سایبری بیشتر توسط بدافزارهایی ایجاد می شوند که می توانند:

– سرقت داده یا ترافیک

– وب سایت خود را خراب یا کند کنید

– وب سایت خود را از نتایج موتورهای جستجو حذف کنید

– سرقت اطلاعات حساس مشتری، مانند شماره تلفن یا اطلاعات کارت اعتباری/دبیت

جلوگیری از این تهدیدات رایج کلید اطمینان از اینکه سرویس مبتنی بر وب شما بهترین روش های امنیتی را به کار می گیرد، است.این درست است که هر روزه روش های جدیدی توسط هکر های خلاق! کشف می شود. اما با رعایت نکات امنیتی می توانید از هک شدن توسط روش های جدید هم تا حدود زیادی جلوگیری کنید. وب سایتی که مراحل اولیه ی امنیت را هم رعایت نکرده باشد به راحتی و توسط یک هکر تازه کار هم می تواند هک شود!

بهترین استراتژی ها

دو استراتژی دفاعی بزرگ وجود دارد که یک توسعه دهنده می تواند برای محافظت از وب سایت یا برنامه وب خود استفاده کند. با استفاده از این دو روش افرادی که در زمینه ی امنیت کار می کنند می توانند بخش مهمی را جبران کنند. دو روش اصلی به شرح زیر است:

تخصیص منابع

با اختصاص تمام منابع لازم به دلایلی که برای هشدار به توسعه دهنده در مورد مسائل و تهدیدات جدید امنیت وب اختصاص داده شده اند، توسعه دهنده می تواند یک سیستم هشدار ثابت و به روز دریافت کند که به آنها کمک می کند تا هر گونه تهدیدی را قبل از نقض رسمی امنیت شناسایی و ریشه کن کنند.

اسکن وب

چندین راه حل اسکن وب در حال حاضر وجود دارد که برای خرید یا دانلود در دسترس هستند. با این حال، این راه حل ها فقط برای تهدیدات آسیب پذیری شناخته شده خوب هستند – جستجوی تهدیدات ناشناخته می تواند بسیار پیچیده تر باشد. با این حال، این روش می تواند در برابر بسیاری از نقض ها محافظت کند و ثابت شده است که وب سایت ها را در طولانی مدت ایمن نگه می دارد.

امنیت وب همچنین از بازدیدکنندگان در برابر نکات زیر محافظت می کند:

داده های سرقت شده:

مجرمان سایبری اغلب داده های بازدیدکنندگان را که در یک وب سایت ذخیره شده است مانند آدرس های ایمیل، اطلاعات پرداخت و چند جزئیات دیگر هک می کنند.
طرح های فیشینگ:

این فقط به ایمیل مربوط نمی شود، بلکه از طریق فیشینگ، هکرها طرحی را طراحی می کنند که دقیقاً شبیه وب سایت است تا کاربر را با وادار کردن آنها به ارائه جزئیات حساس خود فریب دهند.

ربودن جلسه:

برخی از مهاجمان سایبری می توانند جلسه کاربر را تحت کنترل درآورند و او را مجبور به انجام اقدامات ناخواسته در یک سایت کنند.

تغییر مسیرهای مخرب گاهی اوقات حملات می توانند بازدیدکنندگان را از سایتی که بازدید کرده اند به یک وب سایت مخرب هدایت کنند.

سئو اسپم:

لینک ها، صفحات و نظرات غیرمعمول می توانند توسط هکرها در یک سایت نمایش داده شوند تا توجه بازدیدکنندگان شما را پرت کنند و ترافیک را به سمت وب سایت های مخرب هدایت کنند.

 

چرا امنیت در 2022 مهم تر است؟

بنابراین امنیت وب سایت برای محافظت از کسب و کار، نام تجاری و شهرت وب سایت شما و همچنین جلوگیری از ضرر مالی و بسته شدن وب سایت تجاری شما مهم است. شما قادر خواهید بود از اعتبار وب سایت خود محافظت کنید و مشتریان و/بازدیدکنندگان را حفظ کنید. شناسایی بدافزارها و حملات سایبری برای شما دشوار خواهد بود.

همانطور که می بینید هک کردن تلگرام یا هک شدن واتساپ در 2021 به راحتی انجام شده و می شود. بنابران با رعایت یک سری نکات باید این ضعف ها را قوی تر کرد. مجرمان سایبری در بدافزارهایی تخصص دارند که می توانند به طور نامحسوس وارد یک وب سایت شوند و پنهان بمانند تا وب سایت شما آلوده نشود و حتی ممکن است متوجه آن نباشید.

دلیل چنین حملات بدافزاری بیشتر شامل cryptojacking است، که وب‌سایت‌ها را برای ارزهای دیجیتال بدون هیچ نشانه‌ای استخراج می‌کند، و درهای پشتی، یکی از انواع بدافزارها که به مجرمان سایبری اجازه دسترسی به یک وب‌سایت را بدون اطلاع مالک می‌دهد.

 امنیت اولیه وب

برای محافظت از وب سایت خود به اقدامات امنیتی زیر نیاز دارید:

امنیت وب

داشتن گواهی SSL یکی از اصول اولیه ی امنیت وب است

– گواهی SSL

ابتدا به یک گواهی SSL نیاز دارید که از داده های جمع آوری شده توسط وب سایت شما هنگام انتقال از وب سایت شما به سرور محافظت می کند. این ممکن است یک معیار امنیتی بسیار اساسی وب سایت باشد، اما بسیار مهم است زیرا موتورهای جستجو و مرورگرهای محبوب در حال حاضر وب سایت های بدون SSL را به عنوان “ناامن” برچسب گذاری می کنند. این در واقع بازدیدکنندگان را به وب سایت شما مشکوک می کند.

– فایروال برنامه های وب (WAF)

WAF یکی دیگر از مؤلفه های کلیدی برای امنیت سایت است زیرا می تواند حملات خودکاری را که معمولاً وب سایت های کمتر شناخته شده را هدف قرار می دهند متوقف کند. این حملات توسط ربات‌های بدی اجرا می‌شوند که می‌توانند به‌طور خودکار به دنبال آسیب‌پذیری‌هایی باشند که می‌توانند از آنها سوء استفاده کنند یا باعث حملات DDoS شوند که وب‌سایت شما را خراب یا کند می‌کند.

– بروز رسانی نرم افزار

مسائل امنیتی و آسیب‌پذیری‌هایی که بیشتر در افزونه‌ها و برنامه‌های شخص ثالث شناسایی می‌شوند، وب‌سایت‌هایی را که بر روی یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) میزبانی می‌شوند، در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهند. با نصب به‌روزرسانی‌های افزونه‌ها و نرم‌افزارهای اصلی به‌موقع، می‌توان از چنین سناریوهایی جلوگیری کرد، زیرا این به‌روزرسانی‌ها اغلب شامل وصله‌های امنیتی هستند.

– اسکنر وب سایت

اگر در کشف یک حمله سایبری انجام شده در وب سایت خود بسیار دیر شده اید، هزینه بازیابی از این حمله تنها افزایش می یابد. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، به یک اسکنر وب سایت خوب نیاز دارید که بتواند آسیب پذیری ها، بدافزارها و چندین مشکل امنیتی دیگر را شناسایی کند. یک اسکنر وب سایت نه تنها بدافزار شناخته شده را حذف می کند، بلکه به طور منظم به دنبال تهدیدها می گردد و در صورت شناسایی هر چیزی فوراً به شما هشدار می دهد، بنابراین میزان آسیبی که می تواند به وب سایت شما وارد کند کاهش می یابد.

علیرغم این عناصر جداگانه که به شما کمک می کند تا بهترین امنیت وب مورد نیاز خود را بدست آورید، یک بسته نرم افزاری سریع، ساده و کامل نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا تمام محافظتی که برای وب سایت خود نیاز دارید را به دست آورید. cWatch از Comodo یکی از این ابزارهای امنیتی وب است که با راه حل های خودکار شامل WAF کارآمد، اسکنر وب سایت و سایر مزایای امنیتی دیگر موجود است که از وب سایت شما و داده های موجود در آن در برابر هکرها و چندین تهدید دیگر محافظت می کند.

 

نتیجه

بنابراین، امنیت وب آسان برای نصب است و همچنین به افراد تجاری کمک می کند تا وب سایت خود را ایمن و امن کنند. فایروال برنامه وب از حملات خودکاری که معمولاً وب سایت های کوچک یا کمتر شناخته شده را هدف قرار می دهند، جلوگیری می کند. این حملات توسط ربات‌های مخرب یا بدافزارهایی ایجاد می‌شوند که به‌طور خودکار آسیب‌پذیری‌هایی را که می‌توانند از آن‌ها سوءاستفاده کنند، اسکن می‌کنند یا باعث کاهش حملات DDoS می‌شوند.

بنابراین، امنیت وب بسیار مهم است. به ویژه برای وب سایت ها یا برنامه های کاربردی وب که با اطلاعات محرمانه، خصوصی یا محافظت شده سروکار دارند. روش‌های امنیتی برای مطابقت با انواع مختلف آسیب‌پذیری‌های موجود در حال تکامل هستند. اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که شما با افزایش امنیت خود در وب فقط می توانید احتمال هک شدن خود را کمتر کنید. چون این احتمال هیچ وقت به صفر درصد نمی رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید