افزایش امنیت گوشی اندروید با 5 روش کاربردی و سریع برای این سیستم عامل

افزایش امنیت گوشی اندروید با 5 روش کاربردی

امنیت گوشی های سامسونگ
امنیت گوشی های سامسونگ + 6 نکته برای بالا بردن آن
نوامبر 9, 2020
هک سریع واتساپ
معرفی بهترین برنامه های 2020 برای کنترل واتساپ فرزندان زیر 18 سال
نوامبر 15, 2020

افزایش امنیت گوشی اندروید با 5 روش کاربردی

افزایش امنیت گوشی اندروید

5 روش برای افزایش امنیت گوشی اندروید

امروزه بیشترین استفاده از گوشی های اندرویدی است. مخصوصا در ایران به دلیل این که گوشی های هوشمند اپل یک سری محدودیت ها برای کاربران خود دارند. به همین دلیل افزایش امنیت گوشی اندروید یکی از مهمترین مسائلی است که می توان به آن اشاره کرد. در این مقاله به شما 5 راه برای افزایش امنیت گوشی اندروید شما ارائه می شود که می تواند با استفاده از ان سگوشی هوشمند خود را از آسیب هایی مانند پاک شدن حافظه، عدم دسترسی به اطلاعات و یا هک شدن و اسپویل شدن اطلاعات مهم جلوگیری کنید.

چرا افزایش امنیت گوشی اندرویدی مهم است؟

همانطور که در مقدمه گفته شد در ایران بیشترین گوشی هایی که در دست مردم دیده می شود از کمپانی هایی مانند سامسونگ، شیائومی ، هواوی و آنر و… هستند. همه ی این گوشی ها با سیستم عامل اندروید کار می کنند. بنابراین اهمیت این موضوع چند برابر می شود.

نکته ی دوم این است که تا کنون افراد زیادی با مشکل پاک شدن اطلاعات گوشی خود مواجه شده اند. این عدم دسترسی به اطلاعات یا به دلیل ندانستن نکته هایی که در هنگام به روز رسانی باید رعایت شود است، یا این که به دلیل هک شدن گوشی توسط بد افزار ها و هکر های ماهر است. به هر صورت برای افزایش امنیت گوشی اندرویدی خود یک سری موانع و سد ها را ایجاد کنید تا بتوانید جلوی هکر ها را بگیرید. مخصوصا افرادی که اطلاعات بسیار مهم خود را در گوشی هوشمند خود نگهداری می کنند باید این نکته ها را رعایت کنند.

افزایش امنیت گوشی اندروید

چگونه امنیت گوشی های اندرویدی را افزایش دهیم؟

5 روش برای افزایش امنیت گوشی اندروید

1-رمز گذاری های متعدد:

خوشبختانه برای افزایش امنیت گوشی های اندرویدی یک روش ساده وجود دارد که آن هم رمز گذاری است. رمز گذاری می تواند به شیوه های مختلفی انجام شود. از آن جایی که اندروید در بروزرسانی های خودش توانسته روش های مختلفی را برای قفل کردن صفحه و برنامه ها ارائه کند، می توان انواع رمز گذاری ها را تجربه کرد.

  • بعضی از افراد از پین کد استفاده می کنند که اگر تعداد رقم هایی که در این پین کد استفاده می شود زیاد باشد بسیار روش امنی است و افزایش امنیت گوشی اندرویدی شما را به راحتی انجام می دهد.
  • بعضی از رمز عبور های چند کاراکتری استفاده می کنند که در این رمز عبور ها هم از حروف بزرگ و کوچک استفاده شده است و هم از عدد و رقم. این نوع رمز گذاری هم یکی از امن ترین رمز گذاری ها است. همانطور که احتمالا تا به حال تجربه کرده اید، در سازمان های مهم و حساب های بانکی رمز عبور ها از نوع ترکیبی حروف و اعداد هستند. این نشان می دهد که امنیت این نوع رمز گذاری بالا است.
  • تشخیص چهره یکی دیگر از روش های رمز گذاری صفحه است. با توجه به این که هر وقت چهره ی شما رو به روی دوربین گوشی قرار بگیرد صفحه باز می شود، نمی تواند روش امنی برای افزایش امنیت گوشی اندرویدی باشد. هر کسی می تواند با قرار دادن گوشی در مقابل صورت شما به اطلاعات دسترسی پیدا کنید. در گوشی های با امنیت کمتر حتی زمانی که خواب باشید و چشمان شما بسته باشد هم ممکن است صفحه باز شود!
  • اثر انگشت هم یکی از روش هایی است که می تواند برای افزایش امنیت گوشی اندرویدی شما بسیار موثر است. اما این موضوع هم می تواند در خواب مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است که اگر در محیط ناامنی قرار گرفتید با تغییر نوع رمز عبور خود اطلاعات خود را در امان نگه دارید.

علاوه بر این روش هایی که برای رمز گذاری صفحه گفته شد، برای برنامه های مهم و کاربردی هم باید رمز گذاری انجام شود. به عنوان مثال اگر برنامه ای دارید که به عنوان یک کیف پول دیجیتال عمل می کند می توانید با استفاده از یک نرم افزار خارجی دیگر یا با استفاده از امکانات خود گوشی اندروید آن را رمز گذاری کنید. این رمز های چند لایه می تواند به شدت باعث افزایش امنیت گوشی اندرویدی شما شود.

افزایش امنیت گوشی اندروید

گوگل می تواند به عنوان موقعیت یاب عمل کند

2-آپشن Find my device را فعال کنید:

در آپدیت های جدید اندروید آپشنی به نام Find my device ارائه شده است که می توانید با استفاده از آن نوعی GPS را روی گوشی خود فعال کنید. تصور کنید که در حالی که در خیابان در حال قدم زدن هستید گوشی اندرویدی شما به سرقت برود. در گذشته به دلیل این که مکان یاب یا همان GPS شما فعال نبود دیگر نمی توانستید به گوشی خود دسترسی داشته باشید. اما امروزه اگر قبل از این سرقت این گزینه را فعال کرده باشید، می توانید مکان دستگاه خود را به راحتی پیدا کنید و آن را پس بگیرید.

مشکل اینجاست که برای افزایش امنیت گوشی اندروید از این طریق، یا کاربران از وجود این گزینه خبر ندارند، یا این که به دلایل مختلفی آن را غیر فعال می گذارند. اما بعد از این که گوشی اندرویدی این افراد سرقت شد، دیگر نمی توان این گوشی را به دست آورد!

برای این که بتوانید این گزینه را فعال کنید باید اکانت گوگل خود را به گوشی وصل کنید. با این کار می توانید موقعیت یاب گوگ را فعال کنید و با استفاده از آن ردیابی ساده می شود. بعد از این کار باید برنامه ی Find my device را از گوگل پلی دانلود کنید و آن را روی گوشی خود نصب کنید. بعد از این که این برنامه را نصب کردید آپشن های بسیار جالبی پیش روی شما قرار می گیرد که نشان از افزایش امنیت گوشی اندروید شما است:

  • می توانید صفحه ی گوشی خود را از راه دور قفل کنید
  • می توانید روی صفحه ی قفل شده یک یادداشت بگذارید تا افراد بتوانند آن را ببینند.
  • می توانید موقعیت گوشی خود را با دقت نسبتا بالایی روی گوگل مپ گیدا کنید
  • می توانید تمام حافظه ی گوشی خود را پاک کنید تا با استفاده از آن از هک شدن گوشی جلوگیری کنید.

3-نصب نرم افزار ها را فقط از گوگل پلی انجام دهید:

گوگل پلی می تواند همه ی نیاز های شما برای انواع نرم افزار هایی که روی گوشی اندرویدی می توانید نصب کنید را فراهم کند. به همین دلیل محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد. اما برنامه هایی که از منابع دیگر آن ها را نصب می کنید می توانند به شدت خطرناک باشند. برای این که از شر برنامه هک گوشی در امان باشید حتما برنامه ها را از منابع معتبر دانلود کنید.

اگر دقت کرده باشید اگر بخواهید روی گوشی اندرویدی خود نرم افزاری را از منبعی غیر از گوگل پلی دانلود کنید و نصب کنید به شما هشدار داده می شود. برای این که بتوانید از منابعی غیر از گوگل پلی نرم افزاری را نصب کنید نیاز به دستکاری تنظیمات پیش فرض گوشی دارید. این موضوع برای افزایش امنیت گوشی اندرویدی شما اعمال شده است. ممکن است شما صد نرم افزار را نصب کنید که هیچ مشکلی نداشته باشند و امن باشند. اما یکی از نرم افزار ها می تواند بدافزاری باشد که گوشی شما را هک می کند و اطلاعات شما از دسترسی خارج می شود.

4- برای افزایش امنیت گوشی اندروید دسترسی ها را بررسی کنید:

افزایش امنیت گوشی اندروید

نصب منابع از گوگل پلی باعث افزایش امنیت گوشی اندروید می شود

گوگل پلی هم با این که منبع آزاد و قانونی برای دانلود است، اما نرم افزارهایی دارد که مکن است از یکی سری امکانات گوشی شما استفاده کند. به عنوان ممثال اگر شما یک تقویم را دانلود کرده اید نیازی نیست که اجازه ی دسترسی به دوربین داشته باشد. اگر در نرم افزاری چنین اجازه ی دسترسی های بی ربطی از شما خواسته شد به آن شک کنید.

برای این که برنامه های نصب شده ی خود را چک کنید و مطمئن باشید که افزایش امنیت گوشی اندروید شما توسط خود گوگل موثر بوده، می توانید به تنظیمات مراجعه کنید. بعد از این مرحله به قسمت برنامه ها یا همان Apps مراجعه کنید. به این ترتیب می توانید مجوز هایی که به هر برنامه ارائه شده است را مشاهده کنید. در صورتی که مجوز بی ربطی را مشاهده کردید برنامه را حذف کنید یا آن مجوز را از آن بگیرید!

5-آپدیت و بک آپ:

یکی از مهمترین قسمت هایی که می توان تاثیر فراوانی بر افزایش امنیت گوشی اندروید شما داشته باشد چک کردن آپدیت هایی است که مربوط به آنتی ویروس شما یا گوگل پروتکت می باشد. معمولا هر ماهه یک سری آپدیت ها به شما ارائه می شود که هم می تواند از طریق شرکت سازنده ی گوشی شما باشد و هم می تواند از طریق گوگل به شما ارائه شده باشد. در هر صورت باعث افزایش Stability و در واقع پایداری امنیتی گوشی شما می شود .

بک اپ گرفتن یا تهیه ی نسخه ی پشتیبانی هم یکی از مواردی است که می توان به شدت به آن تاکید کرد. اگر اطلاعاتی که در گوشی شما وجود دارد برایتان مهم است باید از آن بک آپ تهیه کنید. این بک آپ برای افرادی کارایی دارد که گوشی خود را به هر دلیلی از دست می دهند. یا بر اثر مشکل سخت افزاری گوشی غیر فعال می شود. به هر صورت این هم از مواردی است که باعث می شود افزایش امنیت گوشی اندروید شما به شدت انجام شود!

 

دیدگاهتان را بنویسید