افزایش امنیت سایت با 6 روش کاربردی و بسیار آسان در کوتاه ترین زمان

6 روش کاربردی برای افزایش امنیت سایت

دانلود نرم افزار نفوذ به
دانلود نرم افزار نفوذ به گوشی
دسامبر 9, 2020
دانلود نرم افزار هک
دانلود نرم افزار کنترل گوشی فرزندان
دسامبر 17, 2020

6 روش کاربردی برای افزایش امنیت سایت

افزایش امنیت سایت

آموزش روش های کاربردی افزایش امنیت سایت

سایت ها از جمله پایگاه هایی هستند که به دلیل این که به صورت مداوم در فضای سایبری حضور دارند، مورد حملات سایبری قرار می گیرند. به همین دلیل هم افزایش امنیت سایت یکی از مواردی است که باید هر طور شده انجام شود. بسیاری از افرادی که صاحب سایت هستند یا به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده اند تصور می کنند که سایت آن ها اطلاعات قابل توجهی ندارد و به همین دلیل مورد حمله قرار نمی گیرد. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که هک شدن سایت ها در سراسر جهان برای استفاده از اطلاعات درون آن نیست!بسیاری از تکنیک های مختلف سوءاستفاده از سایت وجود دارد که شما نمی دانید!

افزایش امنیت سایت چه فایده ای دارد؟

تا کنون سایت های بسیار زیادی در ایران و کشورهای دیگر به وجود آمده که به دلیل این که امنیت پایینی داشتند به وسیذه ی هکر ها مورد استفاده (یا بهتر است بگوییم سوءاستفاده )قرار گرفته اند. بنابراین این طور نیست که هکر ها به هک کردن چند سایت بسنده کرده باشند و فعالیت های خود را هر سال یکبار انجام دهند.

موضوع افزایش امنیت سایت آن جایی خطرناک تر می شود که هکر ها می توانند با استفاده از ربات ها سایت ها را هک کنند. یعنی اگر در گذشته فقط خود شخص هکر روی یک سایت کار می کرد تا بتواند اطلاعات آن را به سرقت ببرد، امروزه هکر ها ربات هایی را برنامه نویس می کنند که می توانند در سراسر شبکه ی وب منتظر شوند و تعداد زیادی از سایت ها را به صورت همزمان مورد حمله قرار دهند. این کار باعث می شود که هکر ها روش های بسیار زیادی را برای ورود به یک سایت در مقیاس های بزرگ امتحان کنند. مشخص است که روز به روز این ربات های هکر پیشرفت می کنند.

با توجه به پیشرفت هکر ها و ربات های هکر ، افزایش امنیت سایت در حوزه ی فرایند هایی قرار می گیرد که بعد از افتتاح سایت و راه اندازی آن در دنیای وب باید آن را انجام داد.

از مزیت های دیگر افزایش امنیت سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-بالا رفتن سرعت: بسیاری از اوقات سرعت سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند به یکباره کاهش پیدا می کند. یکی از دلایل این اتفاق ممکن است به این مربوط باشد که حملات اسکم به سایت انجام می شود. در این حالت افزونه های ورد پرس یا دیگر موارد امنیت فعال شده در هاست شروع به فعالیت می کنند و بخش زیادی از قدرت و سرعت هاست گرفته می شود.

2-حفظ امنیت اطلاعاتی: اگر صاحب سایتی باشید که مشتری های زیادی دارد یا این که کاربران زیادی در آن فعالیت می کنند باید این موضوع را بدانید که این اطلاعات بسیار مهم و جدی هستند. بنابراین در این سایت های سطح بالا ، افزایش امنیت سایت اهمیت بیشتری پیدا می کند.

3-جلوگیری از سئوی کلاه سیاه: تا کنون این موارد به طور بسیار زیادی دیده شده است که افراد سایتی را هک می کنند که از آن برای بالا بردن یک سایت دیگر استفاده می شود. همانطور که می دانید در زمینه ی سئوی سایت ها، موضوع لینک های خارجی اهمیت بسیار زیادی دارند. این نشان می دهد که هکر ها می توانند با استفاده از سایتی که هک کرده اند لینک های خارجی سایت مورد نظر خودشان را افزایش بدهند. این باعث می شود که بهینه سازی سایت با سرعت بسیار بیشتری انجام شود!

6 روش افزایش امنیت سایت

1-رمز عبور ها:

افزایش امنیت سایت

تاثیر رمز عبورها در افزایش امنیت سایت

در مطالب سایت به این موضوع برای افزایش امنیت سایت بسیار پرداخته شده است. در همه ی دنیای دیجیتال پسورد ها یا همان رمز عبور ها می توانند مهمترین نقش را در حفظ اطلاعات شما داشته باشند. در حقیقت لایه ی اولیه ی امنیتی که در همه ی سایت ها و دنیای دیجیتال وجود دارد همین رمز عبور ها هستند. برای این که یک رمز عبور قوی داشته باشید باید از رمز هایی استفاده کنید که به طور معمول توسط خود برنامه ها یا ورودی سایت ها ساخته می شود. این گزینه را به شکل Generate password می توانید در قسمت رمز گذاری مشاهده کنید.

نکته ی دیگری که در بحث رمز گذاری باید به خاطر داشته باشید این است که این رمز گذاری باید در همه ی بخش های سایت شما اعم از MySQL،نرم افزارهای مدیریت سایت، افزونه ها و… وجود داشته باشد.

2-مدیریت دسترسی ها و افزایش امنیت سایت :

دسترسی هایی که به هاست داده می شود یا به افزونه های مختلف داده می شود می تواند راه ورودی را به سایت ایجاد کند. بنابراین باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشید. به عنوان مثال در سطح دسترسی بالایی که به صورت بی جا به هاست داده می شود و در بعضی از سیستم های مدیریت محتوا برای استفاده از چند امکان باید سطح دسترسی یک فایل یا پوشه به 666 یا 777 تغییر داده شود. به عنوان مثال برای آپلود شدن فایل ها و عکس ها در سیستم مدیریتی وردپرس لازم است سطح دسترسی پوشه آپلودها در سیستم های suphp به 755 و در dso به 777 تغییر داده شود.

بهتر است این تغییرات را از طریق ورد پرس اعمال نکنید و فایل هایی که لازم است آپلود شوند را توسط مدیریت هاست خود آپلود کنید. هکر ها می توانند با استفاده از این سطوح دسترسی فایل های خود را در این پوشه بارگزاری کنند اما در صورت محدود کردن این دسترسی امکان آپلود فایل های شل توسط هکر وجود ندارد و در حقیقت به بن بست برخورد می کند! این همان راهی است که باعث افزایش امنیت سایت می شود

دیگر سایت هایی هم که از ورد پرس استفاده نمی کنند باید این موضوع را در نظر داشته باشند. تلاش کنید هر چند وقت یک بار افزونه ها و دسترسی آن ها را بررسی کنید. ضمن این که مهمترین زمانی که باید این سطح دسترسی ها را بررسی کنید مربوط به زمانی است که می خواهید آن ها را نصب و فعالسازی کنید.

3-قالب های معتبر:

افزایش امنیت سایت

افزایش امنیت سایت و تاثیر قالب ها

پوسته ها یا قالب هایی که برای بدنه ی سایت خود انتخاب می کنید می تواند بسیار متفاوت باشد. این تنوع در حدی است که این میلیون ها سایت با استفاده از این قالب ها در دنیای وب وجود دارند. بنابراین کاملا طبیعی است که هکر ها هم دستی در طراحی قالب داشته باشند! به همین دلیل قالب هایی که شما از اینترنت دریافت می کنید باید از سایت ها معتبر دریافت شود. نمی توان گفت که قالب هایی که به شما ارائه شده است کاملا امن هستند. تنها زمانی افزایش امنیت سایت در مورد قالب صحت پیدا می کند شما دسترسی های آن را بررسی کرده باشید و از سایت معتبر استفاده کنید.

4-اسکن مداوم فایل ها:

همانطور که رایانه ی خود را با استفاده از آنتی ویروس ها امن می کنید، برای افزایش امنیت سایت هم باید با اسکن کردن این امنیت را ایجاد کنید. در بعضی از انواع هاستینگ نرم افزاری با نام clamav در سی پنل یا دیگر کنترل پنل های شما وجود دارد. توسط آن می توانید فایل های خود را اسکن کنید تا در صورت وجود فایل های مخرب و ویروسی آنها را حذف کنید. این کار اگر در دوره های متناوب انجام شود باعث افزایش امنیت سایت به شکل معناداری خواهد شد. چون بیشترین آسیبی که اطلاعات سایت پیدا می کنند از فعالیت ویروس های مخرب به صورت طولانی مدت بر روی هاست است!

5- تاثیر انجام به روز رسانی ها در افزایش امنیت سایت :

اگر تمام موارد بالا را برای افزایش امنیت سایت انجام داده باشید حتما می دانید که به روز رسانی ها بخش بسیار مهمی از امنیت هستند. به روز رسانی ها در واقع رفع نقص های قبلی که در لایه های امنیتی وجود داشته اند. این اختلالات که با عنوان باگ شناخته می شوند را می توان در همه ی برنامه های نرم افزاری مشاهده کرد.

در مورد سایت ها هم به دلیل این که از تعداد زیادی افزونه استفاده می شود مسلما باگ هایی وجود دارند که باید رفع شوند. در هر نسخه ی جدیدی از بروزرسانی که برای شما ارسال می وشود، یا رفع باگ های قدیم برای بالا بردن امنیت سایت وجود دارد یا امکانات جدیدی که اضافه شده است. در هر دو صورت برای استفاده ی بهینه و امن لازم است که این آپدیت ها انجام شوند.

6-گواهی SSL:

سال هاست برای نشان دادن تفاوت بین سایت های با درگاه امن و سایت هایی که درگاه آن ها امن نیست از تفاوت بین اول آدرس اینترنتی آن ها که در URL وجود دارد استفاده می وشد. در برخی از سایت ها HTTP به کار رفته است که این نشان می دهد سایت مورد نظر آن چنان امن نیست و امکان به دست افتادن اطلاعات از طریق سایت وجود دارد. اما درگاه هایی که از HTTPS استفاده می کنند گواهی SSL دارند و این نشان می دهد که سایت تا حدود زیادی در برابر سرقت اطلاعات امن است.

افزایش امنیت سایت

افزایش امنیت سایت و ssl

جمع بندی

6 روش برای افزایش امنیت سایت را به شما معرفی کردیم. تاکید ما برای افزایش امنیت سایت استفاده از رمز عبور های با کاراکتر های زیادی و علاوه بر این تعویض دوره ای این رمز های عبور است. در صورتی که این مورد را رعایت کنید می توانید با خیال راحتی وب سایت خود را سال ها مدیریت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید