اعتیاد به اینستاگرام را چگونه ترک کنیم ؟ راه حل های ترک عادت به دنیای مجازی

اعتیاد به اینستاگرام را چگونه ترک کنیم؟

هک کردن با
هک کردن با شماره تلفن چگونه ممکن است؟
سپتامبر 11, 2019
وای فای 6 تجربه ای متفاوت از اینترنت
سپتامبر 23, 2019

اعتیاد به اینستاگرام را چگونه ترک کنیم؟

یکی از معضلاتی که این روزها گریبان گیر بسیاری از خانواده ها شده است، معضل اعتیاد به اینستاگرام به خصوص در نوجوانان است. پدر و مادرهای زیادی از وابستگی فرزندانشان به اینستاگرام یا دیگر شبکه های مجازی شکایت می کنند و به دنبال راهی برای کمک به فرزندانشان هستند. از همین رو در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و ضمن بررسی نشانه های اعتیاد به اینستاگرام ، راه حل هایی برای درمان آن نیز بازگو کنیم.

اعتیاد به اینستاگرام

اگر شما جزء والدینی هستید که فکر می کنید فرزندتان به instagram اعتیاد دارد و نگران این وضعیت هستید، بهتر است بدانید که این معضل شما و فرزندتان نیست، معضل جهان امروز است. نتیجه تحقیقی در سال 2018 نشان داد که 97 درصد نوجوان ها حداقل عضو یک پلتفروم از شبکه های مجازی، از جمله اینستاگرام هستند.

محققان اجتماعی جان هاپکینز تحقیقی را در JAMA Psychiatry منتشر کردند، که نشان می دهد نوجوان هایی که بیشتر از 3 ساعت در روز زمانشان را به استفاده از شبکه های اجتماعی اختصاص می دهند، در معرض افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و نقص توجه قرار دارند.

حال این افسردگی و اضطراب های ناشی از فعالیت بیش از حد در فضای مجازی، دلایلی دارد که در ادامه به اختصار اشاره خواهیم کرد:

 • اولین دلیل این است که استفاده ممتد و طولانی از شبکه های اجتماعی، ساعت و کیفیت خواب افراد را مختل می کند، که این مسئله با افسردگی رابطه مستقیم دارد.
 • دوما هر چه نوجوانان بیشتر در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشند، بیشتر در معرض توهین، هجمه و خشونت آنلاین هستند؛ که این باعث اضطراب و پرخاشگری آن ها می شود.
 • سومین دلیل، مقایسه مداوم خود با دیگر افراد در شبکه های اجتماعی از نظر ظاهری و … است که این نیز باعث پایین آمدن اعتماد به نفس و عزت نفس نوجوانان می شود.
 • و آخرین دلیل نیز این است که با فعالیت در دنیای مجازی، فرصت معاشرت در دنیای واقعی و تحرک فیزیکی داشتن از افراد گرفته می شود. و این مسئله رابطه مستقیم با ابتلا به افسردگی دارد.

نشانه های  اعتیاد به اینستاگرام

برای این که مطمئن شوید واقعا فرزندتان به اینستاگرام اعتیاد داره یا نه، بهتر است برخی از رفتارهایشان که نشان دهنده اعتیاد به اینستاگرام هست را بررسی کنید. در این جا تعدادی از رفتارهایی که نشانه اعتیاد به این شبکه اجتماعی است را بیان خواهیم کرد.

 1.  اولین کاری که فرزندتان بعد از بیدار شدن انجام می‌دهد چک کردن اینستاگرام‌ است؟
 2. باید از تمام آخرین پست‌ها اطلاع داشته و یا به اصطلاح آپ تو دیت (به‌روز) باشد؟
 3. چنانچه نیمه شب از خواب بیدار شود، سری هم به اینستاگرام می‌زند؟
 4. قبل از گرفتن و انتشار دادن عکس، کپشن آن را در ذهن دارد؟
 5. برای به روزرسانی های اینستاگرام هیجان‌ دارد؟
 6. در هشتگ گذاری حرفه‌ای است؟
 7. اپلیکیشن های مختلفی برای ادیت عکس ها قبل از انتشار آن ها دارد؟
 8. هیچ چیزی نمی تواند جلوی او را هنگام چک کردن اینستاگرام بگیرد؟
 9. گوشی موبایل را همیشه و همه جا با خود می برد؟
 10. حداقل 1 ساعت طول می کشد تا عکسی برای اینستاگرام انتخاب کند؟
 11. هنگامی که پستی در اینستاگرام می گذارد، از لایک شدن آن هیجان زده می شود؟
 12. چند اکانت فیک دارد و با آنها اکانت خود را لایک می کند؟

راه حل های ترک اعتیاد اینستاگرام

قبل از هرچیز باید بدانید که شما نمی توانید فرزندتان را وادار به ترک دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام کنید. شما باید با فرزندتان صحبت کنید و معضل به وجود آمده را برایش توضیح دهید تا او بپذیرد که چنین مشکلی برایش به وجود آمده است. چرا که بسیاری از افرادی که به فضای مجازی اعتیاد دارند، خودشان این مشکل را قبول نداشته و از آن آگاهی ندارند.

اعتیاد به اینستاگرام

علاوه بر این در بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات روانی، روانشناسان اعتقاد دارند پذیرش وجود مشکل، خود نیمی از راه حل آن است. اکثر کسانی که نمی‌توانند با معضلات ذهنی و اعتیادهای روانی خود مبارزه کنند به این دلیل است که هنوز وجود مشکل را به رسمیت نپذیرفته‌اند. در این خصوص، اگر دختر یا پسر نوجوان شما صادقانه بپذیرد که حضور مداوم در شبکه‌های اجتماعی به سایر ابعاد زندگی او (ابعاد تحصیلی، شغلی، خانوادگی و…) آسیب زده است و در صورت کنار نگذاشتن آن این آسیب ادامه خواهد داشت، بسیار راحتتر می‌تواند از آن دل بکند.

اما راه حل هایی که می توانید برای ترک اعتیاد اینستاگرام به فرزند خود پیشنهاد داده و در اجرای آن ها به او کمک کنید را در ادامه بیان می کنیم.

1_ وقت بیشتری را برای دوره همی های دوستانه بگذارید

در بین دوستان و آشنایان، همواره کسانی هستند که تمایل داشته باشند زمانشان را به صحبت و تفریح با ما و فرزندانمان بگذرانند. دوره همی هایی را به وجود آورید و از فرزندتان هم بخواهید تا در این مجالس شرکت داشته باشند، به این ترتیب بسیار می توانید در ترک عادت به فرزندانتان کمک کنید.

2_ تعداد دفعات آنلاین شدن و ورود به اینستاگرام را مشخص کنید

از قبل حتما مشخص کنید که فرزندتان حدودا چندبار در روز آنلاین شود. به عنوان مثال 2 بار در صبح 2 بار بعد از ظهر و 1 بار هم در شب. برای شروع بهتر است که ساعت فعالیت را مشخص نکنید و فقط تعداد مشخص باشد. اما بعد از گذشت مدتی می توانید مدیریت زمان و ساعت فعالیت در اینستاگرام برای یک روز را مشخص کنید.

شما می توانید برای نظارت بهتر بر این مسئله از برنامه هایی که برای همین موضوع طراحی شده اند استفاده نمایید. PLC SPY یکی از همین برنامه هاست که با هدف نظارت بر فرزندان در فضای مجازی توسط سامانه کنترل فرزند طراحی و در اختیار والدین قرار گرفته است.

هک گوشی بدون

این برنامه علاوه بر امکان نظارت بر شبکه های اجتماعی، قابلیت مشاهده تمام قسمت های گوشی فرزند، از جمله گالری، پیامکها، تماس ها و مکالمات را نیز در اختیارتان قرار می دهد.

همچنین در نسخه جدید این برنامه که با نام PLC PLUS منتشر شده است، قابلیت شنود مکالمات و مشاهده تصاویر اطراف توسط دوربین گوشی فرزند نیز اضافه شده است. این نسخه را هم می توانید در صورت دسترسی در گوشی فرزند نصب کنید و هم می توانید لینک برنامه را برای فرزندتان با نام یک برنامه مفید ارسال کنید و از او بخواهید بر روی لینک کلیک کند، به محض کلیک فرزند، برنامه به طور خودکار نصب شده و سپس از لیست برنامه های گوشی حذف می شود تا فرزند متوجه تروجان بودن برنامه نشود.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا دانلود برنامه plc می توانید بر روی لینک قرمز رنگ زیر کلیک نمایید.

هک با شماره موبایل با نرم افزار PLC SPY

3_ نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را خاموش کنید

در ابتدا، وقتی نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را خاموش می‌کنید، ممکن است دختر یا پسر نوجوان شما احساس از دست دادن چیزی را داشته باشد، اما این موضوع در طی زمان آسان‌تر می‌شود و کمک شایانی به ترک اعتیاد به اینستاگرام می کند. او را متقاعد کنید که لازم نیست درباره‌ی همه چیز اطلاع داشته باشد. وقتی چند دقیقه یک بار صفحه‌ی گوشی‌ روشن می‌شود باعث به وجود آمدن استرس و اضطراب می شود.

4_ گوشی موبایل را دور از دسترس فرزند قرار دهید

موبایل‌ فرزندتان را جایی دور از دسترس او قرار دهید. مثلا در اتاقی دیگر یا زیر تخت. فقط کافی است آن را جایی خارج از دید او قرار دهید تا فراموش کردن آن برایش آسان‌تر شود.

5_ اینستاگرام را از روی کامپیوتر پاک کنید

اگر فرزندتان علاوه بر گوی در کامپیوتر هم اینستاگرام را نصب دارد، حتما نسخه ویندوز را حذف نصب کنید. چرا که ممکن است به این شکل وارد اینستاگرام شده که به این شکل اعتیاد بیشتری نسبت به قبل پیدا خواهد کرد. پیشنهاد می کنیم برای نظارت بهتر نرم افزاری مثل Manic Time Tracker رو برای ویندوز نصب کنید.

6_ ارزش شما به تعداد فالور‌های‌تان نیست

شما به عنوان والدین باید این موضوع را به فرزندتان یادآور شوید که نباید در اینستاگرام خودشان را با سلبریتی‌ها مقایسه کنند. تعداد فالورها نشان دهنده‌ی ارزش آنها نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید