اشتباهاتی که باعث هک شدن می شوند را بشناسید و با انجام روش هایی آنها را رفع کنید

اشتباهاتی که باعث هک شدن می شوند را بشناسید و آنها را رفع کنید

پیام های پاک شده
پیام های پاک شده را چگونه و از چه طریق مشاهده نماییم ؟
سپتامبر 10, 2018
مترجم همراه ویرا
مترجم همراه ویرا را به صورت دائمی دانلود کنید
سپتامبر 15, 2018

اشتباهاتی که باعث هک شدن می شوند را بشناسید و آنها را رفع کنید

در دنیای امروز که به عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات معروف است، اطلاعات حرف اول را می زند. حال این اطلاعات می تواند اطلاعات مهم و حیاتی مربوط به یک شرکت یا سازمان دولتی باشد و هم می تواند اطلاعات خصوصی یک فرد باشد که می تواند قرار گرفتن این اطلاعات در دسترس دیگران، برای آن سازمان یا فرد بسیار گران تمام شود. هکرها اشخاصی هستند که در فکر پیدا کردن راهی برای سرقت این اطلاعات هستند و با توجه به توانایی هایی که دارند از روش های متفاوتی برای دستیابی به اطلاعات دیگران استفاده می کنند. اما باید بدانیم که هک شدن گوشی یا دستگاهی که اطلاعات شخصیمان را نگه می داریم، فقط به توانایی هکرها وابسته نیست و گاهی بی توجهی و عدم آگاهی خود ماست که موجب هک شدنمان می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم اشتباهاتی که باعث هک شدن شما می شود را بیان کنیم تا با رفع آنها، امنیت بیشتری برای دستگاه خود فراهم آورید.

چنانچه فکر می کنید که اکنون هک شده اید و هکری توانسته به اطلاعات گوشی شما دسترسی داشته باشد ، پیشنهاد می کنم مقاله ی👈👈👈  رفع هک گوشی 👉👉👉 را حتما مطالعه نمایید .  در این مقاله با راهکارهایی برای قطع دسترسی هکر با گوشی خود آشنا می شوید.

 

اشتباهاتی که باعث هک شدن می شود

اشتباه کردن امری گریز ناپذیر است و برای هر کسی پیش می آید، اما این که یک اشتباه را دوبار یا بیشتر مرتکب شویم، کار چندان عقلانی نبوده و باید از آن اجتناب کرد. مسائلی که درباره ی امنیت اطلاعات می باشند را هیچوقت نباید دست کم گرفت. هکرها در فضای مجازی همچون دزدانی در فضای حقیقی عمل می کنند و بدون هیچ هشداری و کاملا غافلگیرانه حمله خود را آغاز می کنند.

فرقی نمی کند که ما از چه دستگاه، سیستم عامل یا نرم افزاری استفاده می کنیم. هکرها می توانند هر نرم افزار یا سیستمی را هک کنند. هک تلگرام، هک اینستاگرام یا حتی هک یک سیستم عامل مثل ios یا اندروید کاری غیرممکن نیست و هکرهای حرفه ای می توانند تمام اینها را انجام دهند. از همین رو ما همیشه باید از ارتکاب اشتباهاتی که باعث هک شدن می شوند، دوری کنیم و راه های نفوذ به سیستم های خود را برای اشخاص غریبه ببندیم. در ادامه به 6 مورد از این اشتباهات اشاره می کنیم که باید هر چه سریع تر نسبت به رفع آن ها اقدام نمایید.

 انتخاب پسورد ضعیف

انتخاب پسورد اولین و ساده ترین راهی است که می توان با آن از ورود افراد غریبه به حریم خصوصی خود جلوگیری کرد و بر روی تمام دستگاه ها از جمله گوشی، کامپیوتر یا حتی یک کیف سامسونت، می توان پسورد گذاشت و راه دسترسی افراد غریبه به اطلاعات شخصی را سخت کرد. متاسفانه با این که پسوردها نقش مهمی در احراز هویت و حفظ اطلاعات ما دارند، افراد کمی هستند که در انتخاب رمز عبور خود جدی باشند و به نگهداری آن اهمیت بدهند.

اشتباهاتی که باعث هک شدن

تنها توجه به این مورد که تاکنون بیشترین رمز عبوری که در دنیای اطلاعات و ارتباطات استفاده شده است، عدد 12345 بوده، عمق فاجعه را نشان می دهد. اگر در مورد حملاتی که مربوط به حدس رمز عبور می باشد کاوش کنید، متوجه می شوید که یکی از اولین حدس ها، امتحان عدد 12345 به عنوان رمز عبور است که در اکثر مواقع هم درست است. بنابراین توجه داشتن به این که ما باید یک رمز قوی برای دستگاه خود انتخاب کنیم، تا حد زیادی به ما در حفظ اطلاعات شخصیمان کمک می کند.

ورود به لینک های آلوده

یکی از مهمترین اشتباهاتی که باعث هک گوشی یا کامپیوتر می شود و اشخاص زیادی با این روش هک شده اند، کلیک و باز کردن لینک های آلوده است. این لینک ها ممکن است شامل یک نرم افزار یا بازی خاص یا حتی یک ویرووس باشد و هکر با آوردن دلایل مختلف شما را ترغیب به باز کردن این لینک ها کند، بعد از باز کردن این لینک ها هکر به راحتی می تواند به اطلاعات موجود در دستگاه شما دسترسی پیدا کند. باید بدانید که هر لینکی پتانسیل آلوده بودن را دارد، مگر اینکه خلافش ثابت شود.

آپدیت نبودن آنتی ویروس

نصب آنتی ویروس یکی از مهم ترین روش های جلوگیری از هک شدن است و اگر فرض کنیم که هر شخص روی سیستم خود یک آنتی ویروس نصب کرده است، باید بگوییم که آپدیت نبودن آن نیز می تواند یکی دیگر از اشتباهاتی که باعث هک شدن می شود، باشد.

گوشی ها و البته کامپیوتر ها همواره در معرض آلوده شدن به صدها هزار ویروس، تروجان، کرم و … هستند. سازندگان آنتی ویروس ها برای مقابله با این بدافزارها، وصله های امنیتی جدیدی را در فایل های بروز رسانی شده ارائه میدهند. اگر شما آنتی ویروس خود را بروز رسانی نکنید، در واقع راه ورود ویروس ها و بدافزارهای جدید را باز گذاشته اید.

آپدیت نبودن نرم افزارها

آپدیت نبودن نرم افزارها نیز یکی دیگر از اشتباهاتی که باعث هک شدن شما می شود، است. اکثر نرم افزارها هنگام سخت دارای نقص های امنیتی هستند که به مرور زمان مشاهده می شود و ویروس ها و بد افزارهای جدید از این نقص ها استفاده می کنند و وارد سیستم شما می شوند. اما سازندگان نرم افزارها در آپدیت های خود این نقص های امنیتی را برطرف می کنند و شما می توانید با بروزرسانی نرم افزارها از ورود ویروس ها به سیستم خود جلوگیری کنید.

تهیه نکردن بکاپ و پشتیبان

شاید این مورد را نتوان جزء اشتباهاتی که باعث هک شدن می شود در نظر گرفت، اما یکی از مواردی است که نیازمند توجه فراوان بوده و عدم توجه به آن می تواند بسیار گران تمام شود.

اشتباهاتی که باعث هک شدن

احتمال خراب شدن گوشی ها و یا کامپیوترها همواره وجود دارد و پس از خراب شدن و یا ورود ویروس به سیستم ما تمام اطلاعات ما پاک می شود. حال ما می توانیم با تهیه بکاپ و فایل پشتیبان از نابود شدن اطلاعات خود جلوگیری کنیم. تا به هر دلیلی که اطلاعات خود را از دست دادیم از فایل پشتیبان آن استفاده کنیم.

استفاده از وای فای رایگان

وای فای هایی که به صورت رایگان در رستوران ها یا کافی شاپ ها در اختیار مشتریان قرار می گیرد، این امکان را برای هکرها فراهم می کند تا به راحتی حمله مرد میانی را پیاده سازی کنند. در این حمله هکر هم به وای فای رایگان متصل می شود و با جاسوسی در بسته های ارسالی در وای فای، به راحتی اطلاعات دیگر اعضای متصل به شبکه وای فای را سرقت می کند. چنانچه در جایی مجبور به استفاده از وای فای رایگان شدید، از یک vpn استفاده کنید و وضعیت Public Sharing را در سیستم خود خاموش نمایید. با این کار اطلاعات شما رمزنگاری می شوند و هکر به راحتی نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

در آخر پیشنهاد می کنیم درباره روش هک تلگرام نیز مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید